Ziobro: KE pokazała, że nie chodzi o kompromis, a o interes polityczny

Polska
Ziobro: KE pokazała, że nie chodzi o kompromis, a o interes polityczny
PAP/Rafał Guz

- Stanowisko KE pokazuje, że nie chodzi o kompromis, a o interes polityczny i kontynuowanie konfliktu z Polską; to jest tak naprawdę cel działania wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i całej Komisji - ocenił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na cotygodniowym spotkaniu komisarzy w środę przedstawił sytuację dotyczącą praworządności w Polsce - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

 

Dombrovskis poinformował też, że KE będzie kontynuować dialog z Polską ws. praworządności w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Jak zaznaczył, do 17 stycznia 2019 r. Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. Dodał, że do tego czasu, KE przedstawi ocenę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Dombrovskis nie odpowiedział na pytanie, czy KE zamierza wycofać skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE ws. ustawy o SN, po tym, gdy prezydent Andrzej Duda podpisał jej nowelizację.

 

"Konsekwentnie będziemy realizować reformę sądownictwa"

 

O zapowiedzi KE był pytany w środę na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - To stanowisko pokazuje, że nie chodzi o kompromis, o porozumienie - o czym wielokrotnie mówili przedstawiciele KE; przez ostatni rok opowiadali takie rzeczy - chodzi o politykę, o interes polityczny i kontynuowanie konfliktu z Polską. To jest tak naprawdę cel działania pana Timmermansa i KE - stwierdził Ziobro.

 

Zadeklarował, że rząd będzie konsekwentnie realizować reformę sądownictwa, "dlatego, że jest wiele środowisk w Polsce i za granicą, zainteresowanych tym, aby było jak było, aby nic się nie zmieniło". - Polska będzie silnym państwem i obywatele będą mieli satysfakcję z wymiaru sprawiedliwości, wtedy, gdy on się pozytywnie zmieni, gdy dojdzie do przyspieszenia postępowań, ale też podniesienia standardów etycznych i profesjonalizacji działania sądów - powiedział minister.

 

Według Ziobry, bez zmian, które zaproponował rząd, to jest niemożliwe. - Opozycja totalna, która tak mocno współpracuje z panem Timmermansem zapewne wykorzystuje też pozycję swoich kolegów na czele z panem (przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem) Tuskiem, miała możliwość przez osiem lat pokazać, co potrafi w zakresie zmian w sądownictwie. Nie zrobili nic. Teraz starają się nam rzucać kłody pod nogi i wkładać kij w szprychy. Natomiast mimo tych przeszkód - zarówno wewnątrz kraju jak i zagranicą - konsekwentnie będziemy realizować reformę sądownictwa i z całą pewnością ona zakończy się pozytywnym finałem dla Polaków - przekonywał szef MS.

 

Gersdorf I prezes SN

 

Podpisana przez prezydenta nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o SN z grudnia 2017 r., która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Zgodnie z nowelą, sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r. "Służbę na stanowisku sędziego SN albo sędziego NSA uważa się za nieprzerwaną" - głosi nowelizacja.

 

Sędziowie ci, mogą jednak pozostać w stanie spoczynku jeśli w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złożą oświadczenie, że mają taką wolę; oświadczenie ma być składane prezydentowi za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN - Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie