KE na razie nie zmienia zdania ws. sporu z Polską. Podtrzymuje procedurę ws. praworządności

Polska

Do 17 stycznia Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu TSUE; w tym czasie KE oceni nowelizację ustawy o SN. Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans w środę miał rekomendować kontynuowanie procedury z art. 7 wobec Polski i nie wycofywanie skargi z TSUE - dowiedziała się korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek. Unijni komisarze udzielili mu "pełnego poparcia".

Jak powiedział, Timmermans poinformował na spotkaniu o ostatniej decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, zobowiązującej Polskę do zawieszenia części przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

- (Timmermans) mówił o środkach dyscyplinarnych podjętych względem pewnych sędziów (w Polsce - red.), którzy skierowali zapytanie prejudycjalne do TSUE. Wiceprzewodniczący informował również o wyniku trzeciego wysłuchania Polski w ramach procedury z art. 7 traktatu unijnego, które miało miejsca na Radzie ds. Ogólnych - wskazał wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

Dombrovskis poinformował na konferencji prasowej, że do 17 stycznia 2019 r. Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

- Będziemy kontynuować dialog z Polską ws. praworządności w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Do 17 stycznia 2019 r. Polska powinna przedstawić raport ws. wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE. Do tego czasu przedstawimy ocenę przyjętej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

 

Dombrovskis nie odpowiedział na pytanie, czy KE zamierza wycofać skargę z Trybunału Sprawiedliwości UE ws. ustawy o SN po tym, gdy prezydent Andrzej Duda podpisał jej nowelizację.

maw/msl/zdr/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie