Komitet Ochrony Dziennikarzy: w tym roku, na świecie zginęło 53 dziennikarzy

Świat
Komitet Ochrony Dziennikarzy: w tym roku, na świecie zginęło 53 dziennikarzy
Pixabay.com/ moreharmony

W mijającym roku na świecie zginęło 53 dziennikarzy - informuje w środę w swym dorocznym raporcie Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Według tej organizacji 34 dziennikarzy poniosło śmierć ze względu na swoją pracę. Dane obejmują stan na 14 grudnia 2018 roku.

CPJ przypomina, że w 2017 roku w sumie zginęło 47 dziennikarzy, w tym 18 z powodu wykonywanej pracy.

 

W kończącym się roku reporterzy ginęli podczas walk, w zamachach oraz w innych niebezpiecznych okolicznościach. Najniebezpieczniejszym krajem dla przedstawicieli tej profesji był Afganistan, gdzie zabitych zostało 13 przedstawicieli mediów, w tym w zamachach samobójczych, do których przyznawali się bojownicy Państwa Islamskiego - głosi raport.

 

Najtragiczniejszy pojedynczy atak na media w najnowszej historii USA miał miejsce 28 czerwca, kiedy napastnik otworzył ogień w redakcji "Capital Gazette" w Annapolis w stanie Maryland i zastrzelił czterech dziennikarzy oraz jeszcze jedną osobę.

 

251 dziennikarzy na świecie przebywa w więzieniach 

 

CPJ wymienia w swoim raporcie zamordowanego w październiku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule krytycznego wobec władz w Rijadzie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, zastrzelonego w lutym słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, który badał powiązania między włoską mafią a osobami z otoczenia ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico, a także zamordowaną maltańską dziennikarkę śledczą Daphne Caruanę Galizię, piszącą o korupcji wśród krajowych polityków.

 

Według CPJ co najmniej czterech dziennikarzy zostało zamordowanych w Meksyku, dwóch w Brazylii, a dwóch palestyńskich dziennikarzy zostało zastrzelonych przez izraelskich żołnierzy podczas protestów w Strefie Gazy.

 

W ogarniętych wojną Syrii i Jemenie zginęło w tym roku najmniej dziennikarzy od początku konfliktów. W Jemenie śmierć poniosło trzech dziennikarzy, a w Syrii dziewięciu, przy czym w 2012 roku zginęło ich w tym kraju aż 31. Według CPJ spadek ten jednak może być wynikiem ograniczonego dostępu lub skrajnych zagrożeń, które zniechęcają dziennikarzy do przyjazdu do tych państw.

 

W zeszłym tygodniu CPJ poinformował, że 251 dziennikarzy na świecie przebywa w więzieniach za wykonywanie swojej pracy, z czego ponad połowa w Turcji, Chinach i Egipcie. Ta bardzo wysoka liczba więzionych przedstawicieli prasy utrzymuje się już trzeci rok z rzędu; w 2017 roku było ich 272.

 

Komitet Ochrony Dziennikarzy to międzynarodowa organizacja pozarządowa z siedzibą w Nowym Jorku, która promuje wolność prasy na świecie i upomina się o prawa dziennikarzy.

 

We wtorek organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) z siedzibą w Paryżu podała, że po trzech latach spadku przemocy wobec dziennikarzy w roku 2018 nastąpił wzrost tego zjawiska. Według RsF w mijającym roku na świecie śmierć poniosło 80 dziennikarzy, przy czym 65 podczas wykonywania swej pracy.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie