Wiceburmistrz Rygi podał się do dymisji. Za aferę korupcyjną Solarisa

Świat
Wiceburmistrz Rygi podał się do dymisji. Za aferę korupcyjną Solarisa
Polsat News

Wiceburmistrz stolicy Łotwy Andris Ameriks podał się do dymisji, jak sam tłumaczy "aby chronić swoje dobre imię i reputację partii". W ubiegłym tygodniu CBA poinformowało, że w międzynarodowej akcji zatrzymało dwie osoby z Polski, podejrzewane o ustawianie przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze. Na Łotwie zatrzymano kolejne cztery osoby.

W Polsce zarzuty niegospodarności i prania pieniędzy prokuratura postawiła członkowi zarządu spółki Solaris Bus & Coach i jednemu z dyrektorów tej firmy. Obaj nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw. 

 

W Łotwie w wyniku afery poza wiceburmistrzem zrezygnował zarząd Rigas Satiksme, firmy obsługującej transport publiczny w stolicy kraju. Opozycyjni radni zasiadający w Radzie Miasta Rygi próbowali bezskutecznie odwołać burmistrza Nilsa Usakovsa.

 

Prawicowa opozycja w stolicy zarzuca rządzącej koalicji - partii Gods kalpot Rīgai! i socjalistów z SDPS - tolerowanie korupcji i wzywa burmistrza do rezygnacji.

 

Według ustaleń CBA, za ustawienie przetargów na transport miejski w latach 2013-2016 - w sumie na blisko 200 autobusów i trolejbusów dla stolicy Łotwy - do Rygi miało trafić 800 tys. euro łapówki.

jm/dro/ Xinhua
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie