Francja "chorym człowiekiem Europy". Światowe media o słowach Czaputowicza w Polsat News

Polska

- Francja jest tym chorym człowiekiem Europy, ciągnie Europę w dół - te słowa ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, które wypowiedział w "Graffiti" w Polsat News, odbiły się szerokim echem w zagranicznych mediach. Najchętniej pisały o tym media francuskie, oraz te negatywnie nastawione do Unii Europejskiej.

We Francji słowa polskiego szefa MSZ cytują m.in. Paris Match, France 24, BFMTV, Le Matin i Yahoo. Większość z nich oparła się na depeszy francuskiej Agencji AFP, która cytując Jacka Czaputowicza, podkreśla, że przez Francję przetoczyła się ostatnio fala antyrządowych protestów, a w zamachu w Strasburgu zginął m.in. Polak.

 

Znalazły się tam też odniesienia do sytuacji wokół zmian w polskim sądownictwie. AFP przypomina, że relacje pomiędzy Paryżem a Warszawą uległy ostatnio pogorszeniu, m.in. wskutek cofnięcia decyzji o kupnie helikopterów Caracal dla polskiej armii.

 

Agencja informuje też, że Polska jest krytykowana przez Brukselę za zmiany w sądownictwie, które zdaniem Unii Europejskiej zmiany stanowią zagrożenie dla niezależności sądownictwa.

 

Temat podjęły też media związane z rosyjską propagandą. O wypowiedzi Czaputowicza poinformowały silnie antyeuropejskie, publiczne, rosyjskie Sputnik i RT (dawne Russia Today) zarówno w wersjach anglojęzycznych, jak i francuskojęzycznych.

 

Słowa polskiego ministra zacytowały też prawicowe, antyeuropejskie (oba popierały Brexit) brytyjskie tabloidy - "Daily Mail" i "Daily Express" oraz związany z ruchem alt-right amerykański serwis Breitbart.

jm/dro/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie