Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na Litwę

Polska
Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na Litwę
PAP/Artur Reszko
Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju

Harcerze z Suwałk przekazali we wtorek litewskim skautom Betlejemskie Światło Pokoju. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół w Słobódce, tuż przy granicy polsko-litewskiej.

W szkole spotkali się we wtorek przed południem członkowie suwalskich drużyn Związku Harcerstwa Polskiego, skauci z Litwy i Polacy z Litwy zrzeszeni w ZHP - w sumie około 200 osób.

 

Tak licznej delegacji uczestniczącej w przekazaniu światełka jeszcze nie było - poinformował PAP komendant suwalskiego hufca ZHP Kamil Sokołowski. Druhowie ze Słobódki zaprezentowali świąteczne przedstawienie. Wszyscy zaśpiewali kilka kolęd, pomodlili się i podzielili opłatkiem.

 

"Przy tej miłej okazji młodzież spotyka się ze swymi znajomymi z Litwy, bo to nie pierwsze ich wspólne spotkanie" - powiedział Sokołowski.

Przekazanie światełka odbyło się w szkole w Słobódce pierwszy raz. Do tej pory harcerze spotykali się na byłym polsko-litewskim przejściu granicznym w Budzisku, po polskiej stronie.

 

Światełko przyjechało do Suwałk w poniedziałek prosto ze Słowacji. Przywiózł je stamtąd jeden z zaprzyjaźnionych harcerzy. Litwini przekażą światełko dalej, m.in. na Łotwę i do Estonii.

 

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem radości, braterstwa, pokoju i wspólnoty. Jego idea narodziła się w Austrii w 1986 r. - wtedy światełko przywieziono z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem dla tamtejszych niewidomych dzieci. Dwa lata później austriaccy skauci po raz pierwszy pojechali po ogień do Betlejem, aby przekazać go skautom z całej Europy.

 

Polscy harcerze Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 r. od słowackich kolegów, a następnie przekazują je do Rosji, na Ukrainę, Litwę i Białoruś, a także do Niemiec i do Danii. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafi na wigilijne stoły w Polsce oraz do kościołów, szkół, urzędów i szpitali.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie