Para prezydencka przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

Polska
Para prezydencka przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju
PAP/Jacek Turczyk

Wraz z Betlejemskim Światłem Pokoju co roku "wędruje nadzieja na dobry świat, na dobre życie, na świat pełen dobra i blasku" - mówił prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek przyjął światło z rąk harcerzy.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich. W tym roku przekazanie światła odbywa się pod hasłem "W tobie jest światło".

 

- Dziękuję za ten piękny symbol światła, symbol dobra, nadziei. Niesiecie go do różnych krajów, w różne miejsca, do instytucji publicznych. Bądźcie strażnikami tego światła tak, jak jesteście strażnikami ognia przy harcerskich watrach - mówił Andrzej Duda, podczas uroczystości.

 

Akcja zapoczątkowana w 1986 roku

 

Prezydent życzył także harcerzom spokojnych i pięknych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Wcześniej w niedzielę przedstawiciele różnych organizacji harcerskich przekazali Betlejemskie Światło Pokoju kardynałowi Nyczowi.

 

Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie