W Bieszczadach pół metra śniegu, w Warszawie ślisko. Pada w 9 województwach

Polska

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla czterech województw. GDDKiA ostrzega kierowców przed utrudnieniami na drogach w 14 województwach. Są one związane m.in. z błotem pośniegowym, śliskimi nawierzchniami oraz opadami śniegu i deszczu. W Warszawie 42 posypywarki wyjechały na mosty, wiadukty i ulice. W Bieszczadach leży nawet pół metra śniegu.

Ostrzeżenia IMGWdotyczą województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego oraz wschodniej części warmińsko-mazurskiego.

 

Jak napisano w komunikacie, w niedzielę prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 7 cm do 14 cm.

 

Jak informuje z kolei GDDKiA, utrudnienia w postaci błota pośniegowego oraz śliskiej nawierzchni występują w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, łódzkim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

 

W województwach: podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim, wielkopolskim oraz łódzkim ruch jest utrudniony z powodu opadów śniegu - informuje GDDKiA.

 

Jak dodano w komunikacie, utrudnienia w postaci opadów śniegu z deszczem występują też w województwach: zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i pomorskim, a w postaci przelotnych opadów deszczu w województwie warmińsko-mazurskim.

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci dróg krajowych pracuje 861 pojazdów do zimowego utrzymania.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak podaje IMGW, można m.in. spodziewać się opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym.

 

 

W związku z ostrzeżeniami, RCB przypomina na Twitterze, jak chronić się przed wychłodzeniem. Trzeba ubierać się stosownie do pogody; nie można rozgrzewać się alkoholem. Należy też reagować na potrzebujących pomocy i zadbać o zwierzęta.

 

RCB apeluje również do kierowców. "Korzystaj z opon zimowych; naładuj telefon, zabierz do auta ładowarkę; zatankuj samochód; zabierz przewody do rozruchu silnika" - czytamy na Twitterze.

 

W stolicy posypywarki na mostach i wiaduktach

 

42 posypywarki wyjechały na mosty, wiadukty i ulice w Warszawie - działania służb oczyszczania miasta, w związku z warunkami pogodowymi, rozpoczęły się o godz. 7.30 - poinformował w niedzielę Zarząd Oczyszczania Miasta. ZOM zapewnił również, że na bieżąco monitoruje sytuację na drogach oraz prognozy pogody.

 

Zarząd Oczyszczania Miasta podkreślił, że w związku ze śliskimi drogami zabezpieczanych jest siedem warszawskich mostów, wiadukty, estakady i takie strome ulice jak m.in. Dolna, Belwederska, Spacerowa czy Karowa. W sumie blisko 230 kilometrów jezdni - wskazano.

 

ZOM zapewnił, że całodobowo monitoruje stan nawierzchni dróg, aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody. - W razie potrzeby zlecone zostaną kolejne akcje mające na celu zabezpieczenie jezdni przed śliskością - zaznaczono.

 

Zarząd podkreślił również, że odpowiada za utrzymanie przejezdności tylko części warszawskich ulic - tych, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.

 

Podkarpacie: drogi przejezdne, w górach nawet pół metra śniegu

 

Na Podkarpaciu w niedzielę rano przejezdne były wszystkie drogi wojewódzkie i krajowe. - Miejscami leży zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe. Lokalnie jest też ślisko - powiedział dyżurny Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Arkadiusz Krawiec. W Bieszczadach leży nawet pół metra śniegu.

 

Dodał, że "rano skutki opadów śniegu usuwało 51 pługopiaskarek".

 

- Warunki na drogach mogą w każdej chwili ulec zmianie, a lokalnie na drogach zalesionych lub w okolicach cieków wodnych i rzek może wystąpić śliskość spowodowana specyficznym mikroklimatem. Prosimy wszystkich użytkowników dróg o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości oraz techniki jazdy do warunków panujących na drogach - powiedział Krawiec.

 

Natomiast w Bieszczadach i Beskidzie Niskim w ciągu ostatniej nocy spadło od pięciu do 10 centymetrów świeżego śniegu. W Cisnej i Ustrzykach Górnych w niedzielę rano termometry pokazywały pięć stopni mrozu.

 

- W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu leży ok. pół metra śniegu. W dolinach pokrywa śnieżna wynosi średnio 20 cm - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jan Koza.

 

Na Podkarpaciu na nartach zjeżdżać można m.in. w Puławach Górnych koło Rymanowa oraz na stokach Gromadzynia i Laworty w Ustrzykach Dolnych.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie