Intensywne opady śniegu w 4 województwach, utrudnienia na drogach w 10

Polska
Intensywne opady śniegu w 4 województwach, utrudnienia na drogach w 10
Polsat News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek popołudniu ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale w 10 województwach jazdę utrudniają opady śniegu, śniegu z deszczem lub deszczu - informuje natomiast Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ostrzeżenia dotyczą województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego oraz wschodniej części warmińsko-mazurskiego.

 

Jak napisano w komunikacie, prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 8 cm do 14 cm.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak podaje IMGW, można spodziewać się utrudnień, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym.

 

Wszystkie drogi są przejezdne

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że padający śnieg utrudnia jazdę w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim i lubuskim.

 

Utrudnienia w postaci opadów śniegu z deszczem występują natomiast w województwach: pomorskim i lubuskim, zaś w postaci przelotnych opadów deszczu w woj. warmińsko-mazurskim.

 

Na sieci dróg krajowych pracuje 95 pojazdów do zimowego utrzymania. GDDKiA informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne.

 

Może spaść 5 cm śniegu

 

Jak podaje GDDKiA, w nocy zachmurzenie będzie duże, większe przejaśnienia wystąpią w zachodniej połowie kraju, a na krańcach zachodnich będą również rozpogodzenia. Prognozowane są opady śniegu, na Pomorzu Wschodnim również deszczu ze śniegiem.

 

Na południowym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 5 cm. Temperatura minimalna będzie wynosiła od -8 st., -7 st. w kotlinach górskich i -4 st., -3 st. na przeważającym obszarze do -1 st. miejscami w centrum kraju. Tylko na Pomorzu Wschodnim termometry pokażą około 0 st. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie powodujący zamiecie i zawieje śnieżne, wysoko w górach osiągnie w porywach do 60 km/h.

 

jm/hlk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze