Wzrosną renty i emerytury. Rząd przyjął ustawę waloryzacyjną

Polska
Wzrosną renty i emerytury. Rząd przyjął ustawę waloryzacyjną
pixabay.com

Od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł; najniższe będą wynosiły 1100 zł. Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji emerytur i rent.

Ustawa, której wnioskodawcą było MRPiPS, zakłada, że w marcu 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł. Obecnie jest to 1029,80 zł.

 

Według rządowej nowelizacji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Rząd przyjął propozycję, by świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły (według prognozy) o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. 

 

- Zastosowanie minimalnej gwarantowanej podwyżki w tej wysokości obejmie około 6,2 mln świadczeniobiorców. Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną o 52,50 zł, a w odniesieniu do osób pobierających emeryturę częściową będzie to 35 zł - podało Centrum Informacyjne Rządu. 

 

Na nowych zasadach - jak zaznaczają autorzy projektu - zyskają przede wszystkim osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto. Według rządowych szacunków podwyżką zostanie objętych około 6,2 mln emerytów. Na nowych zasadach -jak zaznaczają autorzy projektu - zyskają przede wszystkim osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto.

 

Poprawki PO odrzucone

 

Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę zgłoszoną przez Platformę Obywatelską-Koalicję Obywatelską, która - jak wskazywali jej autorzy - "zagwarantuje emerytom i rencistom minimalną kwotę podwyższenia świadczeń w 2019 r. o wskaźnik waloryzacji nie mniej niż 70 zł, tak jak jest zapisane w tej ustawie, a w kolejnych latach o wskaźnik waloryzacji nie mniejszy niż minimalna kwota określona w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego".

 

Więcej na waloryzację

 

Jak podaje resort rodziny, w 2015 r. na waloryzację rent i emerytur przeznaczono 3,55 mld zł. W tym roku będzie to 5,96 mld zł. Koszt waloryzacji od marca 2019 r. wyniesie niespełna 8,4 mld zł.

 

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych głosowało 423 posłów, przeciw było sześciu, nikt nie wstrzymał się od głosu.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie