Senat za utrzymaniem stawek VAT na kolejny rok. Akcyza od płynu do e-papierosów odroczona

Polska
Senat za utrzymaniem stawek VAT na kolejny rok. Akcyza od płynu do e-papierosów odroczona
PAP/Tomasz Gzell

Senat poparł nowelizację ustawy zakładającą wydłużenie obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stawki 23 i 8 proc., wprowadzone od 2011 roku, miały obowiązywać do końca 2018 roku. Senatorowie zdecydowali również o odroczeniu do 30 czerwca 2020 r. poboru akcyzy od płynu do e-papierosów i wyrobów nowatorskich.

Za przyjęciem zmian w ustawie o podatku VAT głosowało 61 senatorów, przeciw 26, nikt się nie wstrzymał.

 

Zaakceptowane przez Senat zmiany zakładają, że stawki w wysokości 23 proc. i 8 proc., jak również stawka zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników w wysokości 7 proc. i stawka ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych w wysokości 4 proc. będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, w którym spełnione zostaną określone warunki relacji długu do PKB.

 

Pierwszy z tych warunków zakłada, że dług publiczny pomniejszony o wartość gotówki, jaką resort ma na swoich rachunkach, będzie się utrzymywał powyżej 43 proc. PKB. Drugi warunek zakłada, że różnica między deficytem sektora finansów publicznych a celem, do którego Polska zobowiązała się zmierzać, będzie większa niż 6 proc. PKB.

 

"Dostosowanie działalności do nowych przepisów"

 

Senatorowie głosowali również nad ustawą zmieniającą ustawę o podatku akcyzowym. Za głosowało 79 senatorów, przeciw było trzech, wstrzymało się czterech.

 

W myśl ustawy, jak wynika z uzasadnienia, "pobór akcyzy od płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich odroczono do 30 czerwca 2020 r." Pierwotnie pobór ten miał nastąpić od 1 stycznia 2019 r.

 

Wyjaśniono, że wydłużenie okresu na przygotowanie się przedsiębiorców do nowych przepisów dotyczących płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich pozwoli im uzyskać zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, dostosować budynki i pomieszczenia do wymogów tych składów, uzyskać zabezpieczenie akcyzowe, a także dostosować linie produkcyjne do oznaczania znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.

 

"Dodatkowy czas na dostosowanie prowadzonej działalności do nowych przepisów będzie szczególnie ważny dla przedsiębiorców, którzy nie mając doświadczenia z wymogami dotyczącymi podatku akcyzowego, chcą legalnie prowadzić działalność gospodarczą" - dodano w uzasadnieniu.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie