Niższy VAT na pieczywo, e-booki, smoczki i pieluchy. Wyższy na kawior, lód, szafran

Biznes
Niższy VAT na pieczywo, e-booki, smoczki i pieluchy. Wyższy na kawior, lód, szafran
Flickr/Sento, CB and GK, Eric/CC BY SA 2.0

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji nowe matryce VAT. "Zakładane rozwiązania nie mają celu fiskalnego, intencją jest bowiem maksymalne uproszczenie systemu i samych przepisów podatkowych, zasadniczo więc pozostaną one neutralne dla konsumentów" - napisano w ocenie skutków regulacji.

"Podkreślić należy, że planowane zmiany (...) mają uprościć system i zdecydowanie ograniczyć niekonsekwencje w stosowaniu stawek VAT - uporządkowane stawki obniżone, będą miały budżetowo neutralny charakter, a uproszczenie stawek powinno dać impuls prorozwojowy" - dodano.

 

Ujednolicony VAT na pieczywo, książki, czasopisma, przyprawy

 

MF przykładowo podało, że pieczywo objęto jedną stawką 5 proc., przy stosowanych dotąd 5, 8 i 23 proc. w zależności od rodzaju pieczywa.

 

Do tej pory wyższy VAT obowiązywał produkty z dużą ilością cukru (np. pączki - 8 proc.) i te, które zawierały konserwanty i miały dłuższy termin ważności niż dwa tygodnie (23 proc.).

 

Resort podał, że książki - wszelkiego rodzaju - a więc drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) proponuje objąć jedną - 5-proc. stawką VAT. Oznacza to obniżenie stawki z 23 proc. na 5 proc. dla książek nieoznaczonych symbolami ISBN (co obecnie jest warunkiem stosowania stawki obniżonej) oraz e-booków (zmiana znajdzie zastosowanie od dnia 1 kwietnia 2019 roku.

 

Gazety, dzienniki i czasopisma - wszelkiego rodzaju - a więc drukowane, na dyskach, taśmach i innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-prasa) proponuje się objąć jedną - 8 proc. stawką podatku VAT. Oznacza to obniżenie stawki z 23 proc. na 8 proc. dla wydawnictw tego rodzaju nieoznaczonych symbolami ISSN (co obecnie jest warunkiem stosowania stawki obniżonej) - zmiana znajdzie zastosowanie od dnia 1 kwietnia 2019 roku. Oznacza to jednak podwyższenie VAT z 5 do 8 proc. dla czasopism specjalistycznych.

 

W przypadku przypraw, które również mają być objęte jedną, 8-proc. stawką VAT, oznacza to podwyższenie podatku o 3 punkty procentowe (z dotychczasowych 5 proc.) dla niektórych przypraw - m.in. szafranu, gałki muszkatołowej, kminu, kurkumy.  

 

Niższy podatek na artykuły higieniczne i dla niemowląt

 

MF poinformowało też, że produkty dla niemowląt i dzieci tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe są objęte obecnie stawką 8 proc., a będą 5-proc. stawką.

 

Również artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) - obecnie opodatkowane stawką w wysokości 8 proc., zostaną objęte stawką 5-proc.

 

Wyższy VAT na lód, owoce morza

 

Z 8 proc. do 23 proc. ma być podwyższony podatek VAT na lód, zarówno ten wykorzystywany do celów chłodniczych, jak i spożywczych.

 

Wzrośnie też (z 5 do 23 proc.) podatek nakładany na skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce wodne (m.in. homary, ośmiornice, krewetki, małże, ślimaki, ostrygi), kawior i namiastki kawioru oraz potrawy gastronomiczne wykorzystujące te produkty. 

 

Również z 5 do 23 proc. wzrośnie VAT na soki z owoców i warzyw (poza tzw. sokami "100 proc.", które dalej objęte będą 5 proc. stawką). 

jm/ml/ PAP, polsatnews.pl, infor.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie