Debata o wotum nieufności dla rządu Morawieckiego i wyborze Schetyny na premiera [RELACJA]

Polska
Debata o wotum nieufności dla rządu Morawieckiego i wyborze Schetyny na premiera [RELACJA]
PAP/Jakub Kamiński

"Aroganckie podporządkowywanie wymiaru sprawiedliwości władzy wykonawczej", "liczne kłamstwa premiera", "moralność i etyka pracy ministrów nie licuje ze standardami przedstawicieli władzy państw zachodnich" - to niektóre kwestie, które pojawiły się w uzasadnieniu wniosku PO o wyrażenie wotum nieufności dla rządu.

zdr/
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Sejm nie poparł wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego, w którym kandydatem na premiera był Grzegorz Schetyna.

Przed głosowaniem na sali posiedzeń pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki zarządził przerwę w obradach. Głosowanie nad wotum nieufności odbędzie się o godz. 22:45.

"Wasza wiarygodność jest warta mniej niż zero". Premier do PO.

Morawiecki: przywróciliśmy elementarną sprawiedliwość społeczną oraz sterowność polityki zagranicznej, która kieruje się teraz polskim interesem narodowym.

Premier do opozycji: jestem dumny, że udało nam się odbudować instytucje państwa, które za waszych czasów nie istniały.

"Łączy was buta i pycha wobec obywateli" - poseł Jakub Kulesza (Wolni i Skuteczni) do PiS i PO.

Paweł Pudłowski (Nowoczesna) przekonywał, że lista afer rządu PiS ciągnie rośnie. - Polacy wciąż za mało zarabiają, nic z tym nie robicie - podkreślił.

Jakub Stefaniak: po wystąpieniu Władysława Kosiniaka-Kamysza, premier Morawiecki do końca swoich politycznych dni zostanie "Twarogowym Księciem".

"My proponujemy nową, lepszą Polskę. Po pierwsze zjednoczenie Polaków. Po drugie, demografia. 500 plus nie wszystko" - Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL: słuchając premiera Morawieckiego w środę można odnieść wrażenie, że każdego dnia robi pan prima aprilis sobie i Polakom. Żongluje pan kłamstwami, półprawdami i manipulacją.

Masłowski: Klub Kukiz'15 wstrzyma się od głosu.

Kopacz: znakiem rozpoznawczym waszych rządów jest kłamstwo, manipulacja, drożyzna, obłuda i nepotyzm.

"Ten rząd to jedna wielka piramida finansowa" - twierdzi Ewa Kopacz (PO).

Horała (PiS): tysiące warszawiaków zostało oszukanych poprzez zabranie im bonifikaty. Jedynym programem PO jest podwyższanie podatków, nakładanie opłat.

"Wprowadzimy transparentne procedury naboru do wszystkich publicznych instytucji i spółek skarbu państwa. W organizacjach pozarządowych będziemy widzieli partnera i sprzymierzeńca" - mówi szef PO.

"Odbieracie Polakom szacunek i respekt, na który ciężko zapracowali. Zniszczyliście to w sposób cyniczny i błyskawiczny - mówił w piątek wieczorem przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas debaty nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec rządu Mateusza  Morawieckiego".

Schetyna: rozliczymy PiS z każdej złotówki, z każdej niegodziwości.

Schetyna: nie będziemy robić kolejnej rewolucji w edukacji, ale posprzątamy ten pisowski bałagan. Wprowadzimy elementarny ład, tak aby rodzice i dzieci nie czuli się zdezorientowani i zagubieni. Wróci prawdziwa historia i normalny kanon lektur.

Schetyna: PiS zmarnowało to, co im przekazaliśmy.

Schetyna: gdzie jest wrak Tu 154? Już się tym nie interesujecie?

"To, co komunistom zajęło 30 lat, wy zrobiliście w 3" - mówi Schetyna. 

fot. PAP/Paweł Supernak

Schetyna: oszukujecie nas, że chcecie Polski w Unii Europejskiej. Tak naprawdę realizujecie pełzający Polexit. Najlepszym dowodem waszych prawdziwych intencji jest zaskarżenie przez Zbigniewa Ziobro unijnych Traktatów, do Trybunału Konstytucyjnego.

"Najlepszy orator od czasów Cycerona wziął się za nas" - napisał o Schetyna sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber (PiS).

"Skoro jest tak dobrze, to dlaczego pracownicy budżetówki nie otrzymują podwyżek?" - pyta Grzegorz Schetyna.

Schetyna: próbujecie Polaków przekonać, że znów UE pokochaliście.

Grzegorz Schetyna: z podwyżek podatków wydrenujecie z kieszeni Polaków ponad 20 mld więcej niż oddacie im w świadczeniach.

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Sejmu.

- Wniosek PO był kuriozalny, teraz jest "kuriozalny do kwadratu", w świetle tego, co wydarzyło się dwa dni temu, czyli wotum zaufania, które otrzymał w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki - powiedział w RMF FM szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności Schetyna zapowiedział jeszcze przed wyborami samorządowymi, podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu 13 października. Deklaracja lidera PO była m.in. reakcją na przegrany przez premiera Morawieckiego proces w trybie wyborczym, który wytoczyła mu PO (chodziło o inwestycje infrastrukturalne w czasach rządów PO-PSL).

Poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów kierowanej przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i wybranie Pana Grzegorza Schetyny na Prezesa Rady Ministrów wpłynął do Sejmu 23 listopada, a 5 grudnia został skierowany do rozpatrzenia na posiedzeniu Sejmu.

Debata nad wnioskiem PO o dymisję rządu ma się rozpocząć o 21:00 i trwać dwie godziny. Podczas dyskusji przewidziano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół poselskich. Głosowanie ma się odbyć ok. 23:00.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie