PE symbolicznie wręczył nagrodę Sacharowa więzionemu w Rosji Sencowowi

Kultura
PE symbolicznie wręczył nagrodę Sacharowa więzionemu w Rosji Sencowowi
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO/protest aktywistów w Kijowie

Parlament Europejski symbolicznie przekazał w środę ukraińskiemu reżyserowi Ołehowi Sencowowi nagrodę im. Sacharowa. Sencow nie mógł jej odebrać osobiście, bo jest więziony w Rosji.

- To niezwykle smutny dzień dla nas wszystkich, składam hołd Ołehowi Sencowowi - powiedział podczas uroczystości szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przypominając, że Sencow pokojowo protestował przeciwko nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

 

Nagrodę odebrała w imieniu Sencowa jego kuzynka Natalia Kapłan i adwokat Dmitrij Dinze. W PE postawiono puste, symboliczne krzesło, którego nie mógł zająć reżyser. Eurodeputowani wyłożyli przed sobą kartki z napisem #freeSentsov (uwolnić Sencowa).

 

W czasie gdy europarlament upominał się po raz kolejny o ukraińskiego reżysera, w Moskwie przy budynku administracji prezydenta Rosji odbywały się jednoosobowe pikiety, których uczestnicy przypominali o przyznanej Sencowowi nagrodzie im. Sacharowa.

 

Ukraiński reżyser został w Rosji skazany na 20 lat kolonii karnej pod zarzutem przygotowywania aktów terrorystycznych na anektowanym przez Rosję Krymie. Sencow nie przyznał się do winy, odbywa wyrok w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy.

 

Przez 145 dni Sencow prowadził protest głodowy, domagając się w ten sposób zwolnienia przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach obywateli Ukrainy. Przerwał głodówkę 6 października.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie