Ołeh Sencow przerwał głodówkę. "Rozpoczęto jego rehabilitację"

Świat
Ołeh Sencow przerwał głodówkę. "Rozpoczęto jego rehabilitację"
Reuters

Wiceszef rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej Witalij Maksimienko poinformował w piątek, że odbywający karę 20 lat więzienia ukraiński reżyser Ołeh Sencow przerwał głodówkę, którą prowadził od ponad czterech miesięcy. Rozpoczęto jego rehabilitację - dodał.

- Sencow przerwał głodówkę, o czym napisał oświadczenie; zgodził się przyjmować jedzenie. Przeprowadzono konsultacje z najlepszymi dietetykami Moskwy, w jaki sposób wyprowadzać go ze stanu głodówki. Została przygotowana odpowiednia dieta dla normalizowania stanu jego zdrowia - powiedział Maksimienko cytowany przez agencję TASS.

 

Adwokat Sencowa na razie nie skomentował tych doniesień - podkreśla AFP.

 

"Walczyć o swoje prawa to jest święte prawo"

 

Szef Rady Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow oświadczył, że Sencow napisał w obecności adwokatów oświadczenie o zakończeniu głodówki.

 

- Kierownictwo służby więziennej poinformowało mnie dzisiaj rano (w piątek), że Ołeh Sencow napisał oświadczenie o zakończeniu strajku głodowego w obecności prawników - powiedział Fiedotow agencji Interfax. - (...) Uważam, że to jest bardzo słuszne, bardzo rozsądne rozwiązanie. Walczyć o swoje prawa to jest święte prawo, ale nie jest konieczne narażanie swojego życia i zdrowia - powiedział doradca Władimira Putina.

 

Podkreślił, że istnieją inne sposoby walki o swoje prawa, zwłaszcza na drodze prawnej.

 

- Jestem pewien, że teraz ci lekarze, którzy opiekowali się Ołehem Sencowem podczas tej długiej, wielomiesięcznej głodówki, pomogą mu w procesie wychodzenia z niej, to bardzo trudny okres, bardzo ciężki i życzę, żeby minął w sposób maksymalnie bezbolesny - powiedział Fiedotow.

 

"Stan zdrowia stabilny, bez dynamiki negatywnej"

 

Tydzień temu 42-letni Sencow został przewieziony z rosyjskiej kolonii karnej do szpitala. Służby więzienne zapewniały, że chodzi o planowane badania lekarskie.

 

Ukraiński reżyser prowadził głodówkę od 14 maja, domagając się zwolnienia przetrzymywanych w Rosji w więzieniach obywateli Ukrainy. Podczas protestu był karmiony sztucznie. W ciągu w sumie 145 dni głodówki stracił 12 kilogramów. AFP podkreśla, że na najnowszym zdjęciu Sencowa, upublicznionym w sobotę przez rosyjskie służby więzienne, ten mający 190 cm wzrostu mężczyzna wygląda na chudego i osłabionego.

 

Rosyjskie władze w ubiegłym tygodniu informowały, że stan zdrowia Ukraińca jest "stabilny, bez dynamiki negatywnej"; opierały się przy tym na wyniki badań z 12 września. Jak podała jednak w piątek niezależna telewizja Dożd, na początku października u reżysera zdiagnozowano niewydolność układu krążenia oraz problemy z wątrobą i nerkami, a także reumatyzm.

 

W czwartek rosyjski prawnik i obrońca praw człowieka Paweł Czikow poinformował, że Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął pozew Sencowa przeciw władzom Rosji. W pozwie tym Sencow skarży się, że Rosja złamała wobec niego konwencję o ochronie praw człowieka i praw podstawowych, która mówi o zakazie stosowania tortur i prawie do wolności i bezpieczeństwa - relacjonuje agencja Interfax.

 

Twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny

 

Trybunał w Strasburgu dał rosyjskim władzom czas na ustosunkowanie się do tych zarzutów do 16 stycznia 2019 roku. Poinformował jednocześnie, że sprawa Sencowa trafi na wokandę po rozpatrzeniu pozwu Ukrainy przeciwko Rosji w związku z dokonaną przez Rosję aneksją Krymu.

 

Pochodzący z zaanektowanego przez Rosję Krymu Sencow został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca oskarżenia i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.

 

Proces Sencowa był krytykowany przez międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Od miesięcy zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych wielokrotnie występowali z apelami o uwolnienie reżysera.

 

zdr/  PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie