Miał zostać biskupem - zdecydował, że nie przyjmie święceń. Papież przyjął dymisję

Polska
Miał zostać biskupem - zdecydował, że nie przyjmie święceń. Papież przyjął dymisję
Archidiecezja Krakowska/ Joanna Adamik

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk zdecydował, że nie przyjmie święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z urzędu biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Papież dymisję przyjął.

W oświadczeniu przekazanym w środę mediom ks. Franciszek Ślusarczyk przeprosił wszystkich, którzy poczuli się zawiedzeni tą rezygnacją i poprosił o modlitwę. Powody jego rezygnacji nie są znane. 

 

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski napisał w komunikacie, że ks. Franciszek Ślusarczyk podjął tę decyzję "po refleksji i modlitwie", a nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio "zakomunikował mi ustnie, iż dymisja ks. prałata Franciszka Ślusarczyka z urzędu biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej została przyjęta przez papieża Franciszka".

 

Ks. Ślusarczyk w oświadczeniu dla mediów napisał, że "wyraża wdzięczność dla Ojca Świętego Franciszka, który przyjął moją pokorną prośbę o zwolnienie mnie z urzędu biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej".

 

"Dziękuję za liczne wyrazy solidarności i życzeń oraz przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zawiedzeni tą rezygnacją. Pragnę na miarę moich sił nadal służyć mojej diecezji i Kościołowi pod opieką Jezusa Miłosiernego, dlatego serdecznie proszę o modlitewne wsparcie. Niech imię Pana będzie błogosławione!" - napisał.

 

"Miejscem kapłana jest przede wszystkim konfesjonał"

 

Decyzja papieża o mianowaniu nowych biskupów pomocniczych archidiecezji krakowskiej został ogłoszona 3 grudnia. Biskupi nominaci: ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, i ks. prof. Janusz Mastalski, dotychczasowy rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, mieli przyjąć święcenia 5 stycznia.

 

Nominacje nowych biskupów były oczekiwane od dawna po tym, jak jesienią zeszłego roku bp Grzegorz Ryś został nowym metropolitą łódzkim i po przejściu na emeryturę bp Jana Zająca.

 

Tuż po ogłoszeniu decyzji w krakowskiej kurii ks. Franciszek Ślusarczyk mówił, że jest to "dar i wielkie wezwaniem do jeszcze gorliwszej, pełniejszej służby we wspólnocie Kościoła". Dziennikarzom ks. Ślusarczyk powiedział, że "miejscem kapłana jest przede wszystkim konfesjonał, ołtarz, szkoła".

 

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1984 r.

 

- Jako pasterze Kościoła jesteśmy wezwani do jeszcze pełniejszej służby, aby docierać do poszczególnych parafii i wspólnot, ale myślę po cichu, że posługa biskupia jest związana także z troską o kapłanów. Trzeba bardzo wesprzeć tę posługę kapłanów, którzy są jakby na froncie, na pierwszej linii. Czasem dobre słowo, błogosławieństwo, braterskie pokrzepienie jest myślę im czasem bardzo potrzebne - mówił.

 

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk ma 60 lat. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1984 r. z rąk kard. Macharskiego. Jako kapłan pracował w parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, a od sierpnia 1988 r. był wikariuszem w parafii św. Klemensa w Wieliczce. Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był wicerektorem tego seminarium. Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii. Od 2002 r.

 

ks. Ślusarczyk jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a od 2014 r. jest jego kustoszem. W 2005 r. papież Benedykt XVI mianował go kapelanem Ojca Świętego. Decyzją papieża Franciszka od 2016 r. jest Misjonarzem Miłosierdzia.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie