Część warszawskich radnych nie chce spotkania wigilijnego z udziałem księdza

Polska
Część warszawskich radnych nie chce spotkania wigilijnego z udziałem księdza
Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 PL

"Część z nas startując do Rady Miasta zobowiązała się do przestrzegania zasady rozdziału państwa i kościoła i bezstronności organów władzy. Charakter planowanej uroczystości zaburza ten rozdział" - napisała na FB radna stolicy Agata Diduszko-Zydlewska. Dołączyła prośbę Koalicji Obywatelskiej do przewodniczącej rady, aby spotkania radnych, w tym wigilijne, były "wolne od treści religijnych".

"Podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta odbędzie się spotkanie wigilijne. Jak się okazało, niestety będzie zawierało elementy religijne tj. przemowę/y osób duchownych oraz modlitwę. Część z nas - w tym ja - startując do Rady Miasta zobowiązała się do przestrzegania zasady rozdziału państwa i kościoła oraz konstytucyjnej zasady bezstronności organów władzy. Naszym zdaniem, charakter planowanej uroczystości zaburza ten rozdział, dlatego złożyliśmy poniższą prośbę do Przewodniczącej Rady Miasta" - napisała Diduszko-Zydlewska na Facebooku.

 

Obok zamieściła pismo do przewodniczącej Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, pod którym podpisało się 12 z 40 radnych Koalicji Obywatelskiej: oprócz autorki wpisu także Marek Szolc, Aleksandra Śniegocka-Goździk, Dorota Łoboda, Tomasz Sybilski, Sławomir Potapowicz, Joanna Staniszkis, Agnieszka Wyrwał, Anna Auksel-Sekutowicz, Tomasz Żyłka, Paweł Sawicki i Renata Niewitecka.

 

Argumentują oni, że radni reprezentują mieszkańców stolicy o różnych wyznaniach, m.in. niezwiązanych z kościołem, osoby LGBT+, pary korzystające z zapłodnienia in vitro, osoby, które były molestowane przez duchownych.

 

 

Chcą bezstronności światopoglądowej

 

Radni powołali się też na art. 25 konstytucji, który mówi, że "władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym".

 

Na uwagę jednego z komentujących wpis radnej, że jeśli "jest to spotkanie WIGILIJNE, to jego formuła musi wprost wynikać ze źródła, a więc zawierać elementy nawiązujące do religijnego charakteru tej uroczystości", Agata Diduszko-Zydlewska odpowiedziała, że jej zdaniem żadne religijne spotkanie nie powinno mieć miejsca w radzie miasta.

 

Autorzy prośby do przewodniczącej  dodali tez, że podobne zasady realizuje nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

"Podczas prezydenckiego spotkania wigilijnego z urzędnikami nie będą przemawiali duchowni i nie będzie modlitw. Jako radni  i radne powinniśmy wspierać Prezydenta we wprowadzaniu tych dobrych, zgodnych z prawem, standardów" - podsumowali.

mta/dro/ tokfm.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie