Wieczorem klub PSL-UED zdecyduje, czy "wypożyczy" posła do Nowoczesnej

Polska
Wieczorem klub PSL-UED zdecyduje, czy "wypożyczy" posła do Nowoczesnej
PAP/Tomasz Gzell

- We wtorek na wieczornym posiedzeniu klub PSL-UED będzie rozmawiać o tym, jak można pomóc Nowoczesnej, by było więcej klubów w parlamencie - zapowiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jeżeli można komuś pomóc, to zawsze nam zależy na podmiotowości i godności - mówił.

Nowoczesnej, w związku z odejściem siedmiorga posłów do klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska, brakuje jednego posła do utworzenia klubu parlamentarnego; obecnie formacja ta tworzy w Sejmie koło.

 

Politycy Nowoczesnej zabiegają o to, by do ich koła dołączył jeden poseł i tym samym Nowoczesna z powrotem stała się klubem parlamentarnym. W tej sprawie partia prowadzi rozmowy z klubem PSL-UED.

 

- Nowoczesnej brakuje jednego posła do posiadania klubu, a status klubu w Sejmie jest diametralnie różny od tego, jak się jest kołem. Dzisiaj Nowoczesna ma marszałka Sejmu, ma przedstawicieli w komisji służb specjalnych, ma szefów komisji - mówił we wtorek w radiu RMF FM prezes PSL. - Możemy rozmawiać z Nowoczesną, bo w opozycji nie mamy wrogów i raczej wyciągamy rękę, niż komuś podkładamy nogę - dodał.

 

Klub PO-KO

 

Kosiniak-Kamysz poinformował, że we wtorek na wieczornym posiedzeniu klub PSL-UED będzie rozmawiał o tym, "jak można pomóc Nowoczesnej, żeby było więcej klubów w parlamencie". - Jeżeli można komuś pomóc w tak trudnej sytuacji opozycji, szczególnie małych patii, żeby miały swoją podmiotowość, to zawsze nam zależy na podmiotowości i na godności - oświadczył prezes PSL.

 

W środę z klubu Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów - szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński, Michał Jaros, Marek Sowa. Przeszli oni do nowopowstałego klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Szeregi nowego klubu zasilił także Piotr Misiło, który został wcześniej wyrzucony z Nowoczesnej. Odejścia posłów sprawiły, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie