Nowoczesna chce "wypożyczyć" jednego posła, by uratować swój klub. "Z Kukiz'15 nikt się nie zgłosił"

Polska
Nowoczesna chce "wypożyczyć" jednego posła, by uratować swój klub. "Z Kukiz'15 nikt się nie zgłosił"
PAP/Radek Pietruszka

Po odejściu części posłów, klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i automatycznie stał się kołem. Aby odzyskać dawną reprezentację, partia Katarzyny Lubnauer potrzebuje o jednego posła więcej, niż ma obecnie. Ugrupowanie chce "wypożyczyć" któregoś z parlamentarzystów z innych klubów poselskich. - Rozmowy trwają - polsatnews.pl uzyskał potwierdzenie rzeczniczki partii Paulina Hennig-Kloski.

Klub PO zmienił w środę nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Następnie do tego klubu dołączyło osiem osób: siedmioro byłych posłów Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński, Michał Jaros, Marek Sowa, a także Piotr Misiło, który został w ostatni piątek z Nowoczesnej wyrzucony.

 

Klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i automatycznie stał się kołem.

 

Władze Nowoczesnej chcą jednak odzyskać dawną pozycję. Aby tak się stało, reprezentacja partii w Sejmie musi liczyć co najmniej 15 posłów. Obecnie Nowoczesna ma ich 14.

 

Kukiz'15 i PSL

 

Jak informowało RMF FM, Lubnauer chce przyjąć jednego z posłów z Kukiz'15. Miałoby się to odbyć na zasadzie "wypożyczenia" parlamentarzysty. W kontekście osób branych pod uwagę pojawiło się nazwisko posła Piotra Apla, także z Kukiz'15. 

- Był taki pomysł, żeby poszukać kogoś, kto może uratować klub Nowoczesnej. Nikt z nas, łącznie ze mną, nie zdecydował się na taki ruch - powiedział Apel w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Wcześniej - jak informowało RMF FM - Lubnauer szukała ratunku dla sejmowego klubu u ludowców. PSL oficjalnie nie udzieliło do tej pory takiego wsparcia. W czwartek natomiast szefowa Nowoczesnej rozmawiała m.in. z liderem PO Grzegorzem Schetyną.

 

Pudłowski szefem koła

 

W piątek zebrało się koło Nowoczesnej. Według nieoficjalnych informacji PAP, członkowie partii wybrali władze koła.

 

Paweł Pudłowski został szefem koła Nowoczesnej, Mirosław Suchoń będzie pełnić funkcję wiceprzewodniczącego, członkiem prezydium została Ewa Lieder - informuje nieoficjalnie PAP.

zdr/ polsatnews.pl, rmf24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie