Szyszko: Lasy Państwowe są w stanie pochłonąć 42 mln ton CO2 rocznie; koszt - 2,5 euro za tonę

Polska
Szyszko: Lasy Państwowe są w stanie pochłonąć 42 mln ton CO2 rocznie; koszt - 2,5 euro za tonę
PAP/Jacek Turczyk

B. minister środowiska oraz b. prezydent COP5 Jan Szyszko przekonywał na konferencji towarzyszącej szczytowi klimatycznemu ONZ w Katowicach, że przykład polskich lasów oraz doświadczeń związanych z dodatkowym pochłanianiem CO2 w nich prowadzonych może być wzorem dla innych.

Szyszko przypomniał, że Porozumienie paryskie z 2015 roku mówi nie tylko o redukcji emisji CO2 ale również o wychwycie, pochłanianiu tego gazu.

 

- Polskie Lasy Państwowe są w stanie pochłonąć 42 mln ton CO2 rocznie - podkreślił Szyszko.

 

Różnice można przeznaczyć na tworzenie nowych miejsc pracy

 

Odnosząc się do unijnego sytemu handlu emisjami CO2 wskazał, że obecnie pozwolenie na emisję jednej tony dwutlenku węgla kosztuje ok. 25 euro. W przypadku CCS, czyli - jak mówił - podziemnego składowania wychwyconego CO2, cena za jedną tonę 100 euro.

 

Jak ocenił, wychwyt jednej tony CO2 przez polski las to koszt ok. 2,5 euro.

 

Szyszko stwierdził, że różnicę z tego wynikającą (ceny za uprawnienia - red.) można przeznaczyć na tworzenie nowych miejsc pracy np. na terenach wiejskich bądź przekazać państwom afrykańskim na zalesianie.

 

W tym kontekście wymienił projekt Wielkiego Zielonego Muru (Great Green Wall), którego celem jest stworzenie pasa zieleni ciągnącego się z zachodu na wschód Afryki na południe od Sahary.

 

Pilotażowy program LP

 

Lasy Państwowe realizują pilotażowy program Leśne Gospodarstwa Węglowe. Objętych nim jest 12 tys. ha lasów w 23 nadleśnictwach. Celem programu jest zwiększenie zdolności lasów do pochłaniania dwutlenku węgla, który odpowiedzialny jest za efekt cieplarniany. W ramach projektu leśnicy chcą również ograniczać emisję CO2 z gleb w lasach oraz ryzyko niekontrolowanych emisji w wyniku zjawisk klęskowych.

 

Dodatkowe pochłanianie CO2 przez las, można osiągnąć przez jego "zagęszczenie". Na powierzchniach badawczych powadzone jest nie tylko zalesienie. Sadzone są również gatunki szybkorosnące, drugie piętro drzew oraz podszyt leśny, zwiększa się też odnowienia naturalne.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie