Rumunia: 39 niemowląt zarażonych w szpitalu bakterią odporną na antybiotyki

Świat
Rumunia: 39 niemowląt zarażonych w szpitalu bakterią odporną na antybiotyki
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

W szpitalu położniczym Giulesti w stolicy Rumunii Bukareszcie 39 niemowląt zostało zarażonych odporną na antybiotyki odmianą bakterii gronkowca złocistego. Lecznica została zamknięta 30 listopada, całkowicie wstrzymano przyjęcia. Mimo to liczba chorych dzieci wzrosła od tego czasu prawie trzykrotnie - poinformowała rzeczniczka placówki Raluca Alexandru.

Minister zdrowia Rumunii Sorina Pintea powiedziała, że jeszcze w tym tygodniu podejmie decyzję, czy szpital Giulesti pozostanie nadal zamknięty.

 

W szpitalu wstrzymano zaplanowane cesarskie cięcia, a pacjentki kierowane są do innych placówek.

 

Dyrekcja Ośrodka Zdrowia Publicznego poinformowała, że ​ także u 11 pracowników szpitala badania wskazały pozytywny wynik na obecność bakterii gronkowca. Wszyscy oni zostali tymczasowo odsunięci od pacjentów i objęci leczeniem.

 

Nie jest jeszcze jasne, jak doszło do zakażeń bakteriami u dzieci i personelu medycznego, ale jak sugeruje rumuński sanepid, szpital mógł nie przestrzegać standardów higieny. W niedawno opublikowanym opracowaniu Narodowego Urzędu Zarządzania Jakością Zdrowia w Rumunii stwierdzono nieprawidłowości w tym zakresie w 124 placówkach medycznych na 147.

 

Bakterie gronkowca często żyją na skórze lub w nozdrzach, nie powodując objawów, ale mogą stać się niebezpieczne, jeśli dostaną się do krwiobiegu, wówczas powodują niszczenie zastawki serca lub inne poważne uszkodzenia. Gronkowiec jest groźny również ze względu na fakt, że wydziela szereg bardzo szkodliwych dla człowieka toksyn. Mikrobiolodzy twierdzą, że do 30 procent ludzi jest długoterminowymi nosicielami tej bakterii.

 

 

maw/ked/hlk/ PAP, Associated Press
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie