Ormiańskie zabytki na Okęciu. Trafili na nie jednak nie archeolodzy, a celnicy

Polska
Ormiańskie zabytki na Okęciu. Trafili na nie jednak nie archeolodzy, a celnicy
Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie

38 sztuk monet, rękopis wykonany na skórze, dwa sztylety oraz trzy groty - to eksponaty znalezione w bagażu Polaka, który przyleciał na Okęcie przez Ukrainę z Armenii. Podróżny wybrał przejście korytarzem zielonym, oznaczającym: "nic do zgłoszenia". Jednak celnicy nabrali podejrzeń i skierowali go do kontroli osobistej.

Wartość przywiezionego z Armenii towaru podróżny określił na ponad 6 tys. zł. Jednak wstępna ocena eksperta wskazała, że wartość samych tylko militariów wynosi ok. 1400 euro.


- Istnieje podejrzenie, że wartość ujawnionych obiektów jest zdecydowanie wyższa niż zadeklarowana przez podróżnego, dlatego też obiekty te zostały zdeponowane, a ich wartość historyczną oraz materialną określi rzeczoznawca - powiedział Grzegorz Biczyk, zastępca naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, który odpowiedzialny jest za kontrole prowadzone na terenie Portu Lotniczego Okęcie.


Ponieważ podróżny nie zgłosił do odprawy celnej przywiezionego towaru, przez co nastąpiło uszczuplenie w podatku VAT, zostało wszczęte przeciw niemu postępowanie karne-skarbowe.

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie