Prawdopodobnie obraz Chagalla na granicy w Hrebennem. Przykryty kurtką na tylnym siedzeniu

Kultura
Prawdopodobnie obraz Chagalla na granicy w Hrebennem. Przykryty kurtką na tylnym siedzeniu
Izby Administracji Skarbowej w Lublinie

Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym z Ukrainą w Hrebennem (Lubelskie) celnicy udaremnili przemyt obrazu, prawdopodobnie pędzla Marca Chagalla. Do Polski zamierzał go wwieźć 51-letni Ukrainiec.

- Gdyby obraz okazał się autentyczny, byłoby to niewątpliwie jedno z najbardziej spektakularnych ujawnień ostatnich lat. Z niecierpliwością czekamy na ekspertyzę autentyczności dzieła - poinformowała w piątek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Marta Szpakowska.


Na obraz natrafili celnicy w Hrebennem we wtorek podczas rutynowej kontroli jednego z samochodów, którym wjeżdżał do Polski 51-letni Ukrainiec. Przykryte kurtką malowidło leżało na tylnym siedzeniu pojazdu.

 

Postać trzymającą latawiec w kształcie twarzy


- Dzieło, namalowane na płótnie o wymiarach 59 na 29 cm, przedstawia postać trzymającą latawiec w kształcie twarzy na kolorowym tle. Z dużym prawdopodobieństwem to obraz Marca Chagalla, na co wskazują podpisy. Na awersie, w prawym dolnym rogu widnieje podpis "Marc Chagall". Z kolei rewers sygnowany jest napisem "Chagall" - poinformowała Szpakowska.

 


51-letni obywatel Ukrainy powiedział celnikom, że jest właścicielem obrazu, przedstawił na to dokumenty. Mówił, że dzieło jest darowizną od jego ojca. Jak tłumaczyła Szpakowska, mężczyzna nie zgłosił obrazu do odprawy i nie przedstawił do oclenia, a taki miał obowiązek.

 

Pięć obrazów Chagalla za 3,5 mln dolarów


Wysokość cła, które należy w takim wypadku zapłacić, zależy od wartości obrazu. Jak podała Szpakowska, w 2017 roku podczas zorganizowanej przez londyński dom aukcyjny Christie’s licytacji zostało sprzedanych pięć obrazów Chagalla za 3,5 mln dol.


Zatrzymany na przejściu granicznym w Hrebennem obraz zbadają specjaliści, którzy wypowiedzą się, czy rzeczywiście jest to dzieło Chagalla i jaką ma wartość.

 

Chagall urodził się w Witebsku, zmarł w Paryżu


Marc Chagall, malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, urodził się w Witebsku w 1887 r., a zmarł w Paryżu w 1985 r. Uważany jest za jednego z najważniejszych twórców awangardowych XX wieku, przedstawiciela kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie. Jego nastrojowe obrazy, grafiki, ilustracje czy projekty scenografii są w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie