Cezary Tomczyk: narracja PiS-u dotycząca luki VAT oparta jest na kłamstwie

Polska

- Cała narracja PiS-u, dotycząca luki VAT-owskiej: jej powstania, możliwości jej rozwiązania, jest oparta na kłamstwie - powiedział w "Graffiti" w Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

- Każdy odpowiedzialny rząd walczył z luka VAT-owska, każdy odpowiedzialny rząd walczy z przestępczością zorganizowaną i przypomnę, będąc rzecznikiem rządu komunikowaliśmy te zmiany. Większość rozwiązań legislacyjnych powstała za czasów rządu Ewy Kopacz i pana ministra Szczurka - powiedział polityk Platformy.

 

Tomczyk: PO zaczęła hamować karuzelę VAT

 

Jako przykład takich rozwiązań wprowadzonych przez rząd PO podał m.in. "kwestię odwróconego VAT-u" i "jednolitego pliku kontrolnego".

 

Na pytanie Piotra Witwickiego, czy Platforma nie zabrała się za uszczelnianie systemu podatkowego za późno, były rzecznik rządu powiedział, że wybrany na to moment był właściwy.

 

- Zabraliśmy się za to w pierwszym możliwym momencie. Kiedy urzędy skarbowe zauważyły, że karuzele VAT-owskie przeniosły się do Polski, że przestępcy, którzy podobne manewry stosowali na Zachodzie, pokazali się u nas.

 

"Dobry wykład dla komisji"

 

Zdaniem Tomczyka, podczas przesłuchania na komisji śledczej ds. VAT, były minister finansów Jan Vincent Rostowski "dał dobry wykład komisji".

 

- W bardzo jasny sposób pokazał, czym jest luka VAT-owska, z czego wynika, i że w latach 2017, 2018 jest na mniej więcej podobnym poziomie - powiedział polityk opozycji.

 

Gość Piotra Witwickiego, powołując się na raport prof. Czajki opublikowany w "Rzeczpospolitej", argumentował, że w 2015 roku luka wynosiła 40,4 mld zł, a w 2018 41,5 mld zł.

 

- Luka VAT-owska to nie tylko przestępstwa, to też odłożony w czasie VAT, różnica w stawkach - dodał.

 

"Jedna wielka ośmiornica"

 

Pytany o aferę KNF, Tomczyk stwierdził, że "widzimy, że jest to jedna wielka ośmiornica, która łączy rożnych ludzi w PiS-ie".

 

Jego zdaniem rozwiązać może ją komisja śledcza, ale nie taka, jak te powołane przez obecnie rządzących. - W komisjach, które powołuje PiS nie chodzi o dojście do prawdy, tylko skompromitowanie polityków Platformy - uważa gość Piotra Witwickiego. 

 

W sprawie KNF jego zdaniem potrzebna jest "nie komisja polityczna, żeby było głośno i wesoło i żeby prezes Kaczyński był zadowolony z tego czy innego polityka".

 

Pytany o 12 miesięcy rządu Mateusza Morawieckiego, Tomczyk stwierdził, że "dawno tak złego premiera nie mieliśmy". - To dla PiS-u rok stracony - mówił dodając:  Seria wpadek, afer, są problemy z którymi rząd Morawieckiego sobie nie poradził.

jm/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze