Brudziński o nakazie przeszukania współpracowników OKO.press: czekam na informacje od policji

Polska
Brudziński o nakazie przeszukania współpracowników OKO.press: czekam na informacje od policji
PAP/Radek Pietruszka

Według Press.pl po tym, jak dziennikarz i operatorka z serwisu OKO.press zarejestrowali protest aktywistów przeciwko koncertowi Chóru Aleksandrowa w Bydgoszczy, w ich domach pojawiła się policja. "Wyjaśnię tę sprawę, czekam na szczegółowe informacje od policji" - zadeklarował szef MSWiA Joachim Brudziński.

Koncert moskiewskiego chóru odbył się 7 grudnia w hali "Łuczniczka". W jego trakcie dwaj aktywiści stowarzyszenia Obywatele RP wbiegli na scenę z transparentem "Kremlowski raszyzm won za Don" i okrzykiem "Łapy precz od Ukrainy", co zarejestrowali współpracownicy OKO.press. Zgodnie z relacją dziennikarza portalu na zapleczu próbowano dziennikarzom odebrać nagranie.

 

"Następnego dnia rano materiał o proteście podczas koncertu Chóru Aleksandrowa został opublikowany na OKO.press. Natomiast w południe do dziennikarza OKO.press Roberta Kowalskiego i jego operatorki (współpracuje z OKO.press i nie zgodziła się na podanie danych) przyszła policja z nakazami przeszukania" - czytamy na stronie internetowej miesięcznika Press.

 

Według relacji dziennikarza policja żądała wydania nagrania.


"Wiem, że akcja po cichu lepiej wygląda niż ten cyrk we, Wprost ale zasada ta sama" - napisała na Twitterze dziennikarz radia ZET Jacek Czarnecki, komentując tę informację.

 

 

W odpowiedzi szef MSWiA Joachim Brudziński napisał: "Panie Redaktorze, wyjaśnię tę sprawę, czekam na szczegółowe informacje od @PolskaPolicja. Wstępnie dowiedziałem się, że policja wylegitymowała Panią, która filmowała zajście podczas koncertu, nie poinformowała wówczas, że jest dziennikarzem. Później w trakcie prowadzenia czynności policja dysponując jej adresem miała zwrócić się do niej z prośbą o wydanie nagrania jako dowodu zakłócenia koncertu. Tak jak napisałem czekam na szczegółowe wyjaśnienia. Wydaje mi się jednak, że porównywanie tej spraw do wejścia ABW do redakcji @TygodnikWPROST jest przesadą" - napisał Brudziński.

 

 

jm/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie