Lubnauer: wierzę, że nie ma już wśród nas zdrajców

Polska
Lubnauer: wierzę, że nie ma już wśród nas zdrajców
PAP/Paweł Supernak

- Jesteśmy jedną wielką, zgraną drużyną, która dała radę, przepłynęła przez wybory samorządowe i pozostała wierna sobie, wierna swoim ideałom; wierzę, że nie ma między nami osób nieodpowiedzialnych, które porzucają swoich partnerów i przyjaciół - powiedziała w sobotę szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 

W sobotę w Warszawie obraduje Rada Krajowa Nowoczesnej. Podczas zjazdu delegaci mają podsumować wybory samorządowe oraz opracować strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego, a także wybory do Sejmu i Senatu.

 

Lubnauer podkreśliła w swoim wystąpieniu, że Nowoczesna to wspólnota idei, wartości oraz odpowiedzialności. - Dziś jesteśmy taką wspólnotą bardziej niż kiedykolwiek dotychczas - dodała.

 

- Wierzę, że nie ma już między nami osób nieodpowiedzialnych, nie ma nastawionych wyłącznie na swój interes, którzy porzucają swoich partnerów i przyjaciół, że nie ma już wśród nas zdrajców - oświadczyła. - Dziś w końcu jesteśmy jedną wielką, zgraną drużyną, która dała radę, przepłynęła przez najtrudniejsze dla młodych partii wybory, jakimi są wybory samorządowe i pozostała wierna sobie i swoim ideałom - podkreśliła.

 

"Jesteśmy godni zaufania"

 

Zdaniem Lubnauer stworzenie Koalicji Obywatelskiej było sukcesem. - Była to koalicja, której wszyscy chcieliśmy i nadal chcemy: stworzyliśmy koalicję podmiotową, partnerską, zbudowaną na różnościach i na tym, że są dwa autonomiczne podmioty. Tylko dzięki tak zdefiniowanej koalicji mogliśmy w wyborach samorządowych pokazać ofertę jak najszerszej grupie Polaków - oceniła szefowa Nowoczesnej.

 

Podziękowała też swojemu współkoalicjantowi. - Odnieśliśmy sukces w wyborach samorządowych - oświadczyła. Wskazywała, że partia ma licznych przedstawicieli w sejmikach, ponad 200 nowoczesnych radnych w całej Polsce oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów miast z Nowoczesnej.

 

- Wszędzie będziemy pracować i pracowaliśmy, i będziemy krzewić nasze ideały i wartości. Będziemy współpracować wszędzie z naszym koalicjantem, ponieważ jesteśmy godni zaufania, ponieważ, jak się do czegoś zobowiązujemy, to tego dotrzymujemy - zapowiedziała Lubnauer.

 

"Apeluję do liderów partii opozycyjnych"

 

Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, nie będzie zwycięstwa w wyborach europejskich i parlamentarnych 2019 r. bez szerokiej koalicji sił demokratycznych, budowanej w sposób podmiotowy, równorzędny, na różnicach i wzajemnym zaufaniu.

 

- Nie będzie odsunięcia PiS-u od władzy bez szerokiej koalicji zbudowanej na partnerskich zasadach - oświadczyła Lubnauer. Podkreśliła, że jej partia chce nowych standardów, nowej jakości we współpracy z partnerami w opozycji.

 

- Dlatego apeluję stąd do liderów wszystkich partii opozycyjnych - w szczególności PSL i SLD oraz do twórców nowej lewicy, ale również do naszych dotychczasowych partnerów - stwórzmy szeroką koalicję, żeby odsunąć PiS władzy. Nie zapominajmy o starych, ale szukajmy też nowych partnerów w koalicji - mówiła.

 

Zdaniem Lubnauer szeroka koalicja jest potrzebna Polsce, a Nowoczesna jest potrzebna koalicji jako siła, która uczyni Polskę nowoczesnym, dobrze zarządzanym krajem. - Nowoczesna powstała na bliskich nam wszystkim wartościach - na otwartości, wolności, progresywnego podejścia do rozwoju kraju, na idei przynależności do UE. Te wartości wnosiliśmy i chcemy wnieść do koalicji - zadeklarowała.

 

"Jedyny liberalny, europejski głos w Sejmie"

 

Szefowa Nowoczesnej przypominała najważniejsze postulaty programowe swego ugrupowania. Wskazywała, że Nowoczesna walczy o prawa kobiet, prawa mniejszości, walczy o czyste powietrze i zmianę w podejściu do energii i węgla. Ponadto Nowoczesna stawia na świecką szkołę i Polskę, opowiada się za wprowadzeniem podatku kościelnego i likwidacji funduszu kościelnego, walczy o klasę średnią, ludzi aktywnych, przedsiębiorców i prawo każdego Polaka do bogacenia się.

 

- Nowoczesna to dziś jedyny liberalny, europejski głos w Sejmie i samorządzie, który nie boi się własnych poglądów i tożsamości. Jesteśmy dumnymi liberałami - mówiła. - Z tych celów, tej tożsamości, z tego doświadczenia płynie jedna podstawowa lekcja i zobowiązanie: nasze wartości to coś, co nas łączy, nasze wartości to coś, co nas wyróżnia, nasze wartości to coś, czego nie można kupić - dodała.

 

Lubnauer podkreśliła, że te wartości chce wnieść do nowej, szerokiej koalicji partii opozycyjnych, która wygra wybory europejskie i parlamentarne. - Tylko nasza wspólna wygrana pozwoli stworzyć nowy rząd i zmieni nareszcie Polskę na lepsze - oceniła.

 

Wybrano władze koła

 

Biuro Komunikacji Nowoczesnej poinformowało w sobotnim komunikacie o wyborze władz koła poselskiego Nowoczesnej.  

 

Paweł Pudłowski został w piątek wybrany szefem koła Nowoczesnej, Mirosław Suchoń - jego wiceprzewodniczącym, a Ewa Lieder członkinią prezydium koła.

 

W komunikacie dodano, że Barbara Dolniak jest wicemarszałkinią Sejmu.

 

W środę z klubu Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów - szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński, Michał Jaros, Marek Sowa. Przeszli oni do nowopowstałego klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

 

Szeregi nowego klubu zasilił także Piotr Misiło, który został w ostatni piątek wyrzucony z Nowoczesnej. Środowe odejścia posłów sprawiły, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

 

Okrojona liczba posłów

 

Ze względu na to, że Nowoczesna przestała być klubem, nie wiadomo było, czy obecna wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, która reprezentuje Nowoczesną w Prezydium Sejmu, pozostanie na swoim stanowisku.

 

W piątek w TOK FM wicemarszałek Izby Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) poinformowała, że w czwartek odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu i że Barbara Dolniak pozostaje wicemarszałkiem Sejmu.

mta/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie