Spotkanie Schetyny z Lubnauer. "Planowane kolejne"

Polska
Spotkanie Schetyny z Lubnauer. "Planowane kolejne"
PAP/Radek Pietruszka

- Rozmawialiśmy w cztery oczy o współpracy, o przyszłości, o tym, jakie są następne kroki; zależy mi, by wygasić emocje i znaleźć dobrą drogę do wspólnej przyszłości, jestem dobrej myśli - powiedział dziennikarzom szef PO Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefową Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer.

- To było dobre, półtoragodzinne spotkanie. W ramach aktywności Koalicji Obywatelskiej planowane są kolejne rozmowy - powiedział poseł Mariusz Witczak z Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. 

 

- Rozmawialiśmy w cztery oczy; umawialiśmy się, że jak przygotujemy jakiś wspólny scenariusz, to go państwu przekażemy, bo dużo emocji, wszyscy to wczoraj widzieliśmy. Zależy mi na tym, aby je wygasić i znaleźć dobrą drogę do wspólnej przyszłości - dodał Schetyna w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

 

Szef PO dopytywany, jakie emocje towarzyszyły czwartkowym rozmowom stwierdził, że "za dobrze się znamy i za dobrze współpracowaliśmy przez miesiące kampanii wyborczej, żeby mieć do siebie pretensje". - To jest część polityki, trudnej w tej sytuacji dla Nowoczesnej; taki był wczorajszy dzień, ale uważam, że taka jest nasza wspólna wola, aby wyjść z tego kryzysu politycznego w Nowoczesnej i rozmawiać o wspólnej przyszłości - mówił Schetyna.

 

Lider Platformy pytany, jaki jest cel rozmów z Lubnauer odparł: "wytłumaczyć, że jak jesteśmy razem, to wygrywamy, oddzielnie - przegrywamy". - Wspólny klub jest czymś, czego oczekuje opinia publiczna, nasi wyborcy. To daliśmy im w całym samorządzie. Kluby Koalicji Obywatelskiej rządzą w miastach i współrządzą w sejmikach, więc chcemy potwierdzić to także na poziomie parlamentarnym. Z tym jest trudniej, bo ambicje, historie, zaszłości, ale wierzę że wszystko będzie dobrze - powiedział Schetyna.

 

"Zawsze zależało nam na nowej jakości"

 

Szefowa Nowoczesnej mówiła po spotkaniu ze Schetyną: "w spokojnej atmosferze wymieniliśmy uwagi o sytuacji politycznej w Polsce". - Mamy takie zasady, że nigdy nie rozmawiamy za pośrednictwem mediów i dlatego udało nam się zbudować Koalicję Obywatelską na wybory samorządowe - podkreśliła.

 

Lubnauer wskazała, że dla niej ważne jest budowanie koalicji w oparciu o partnerstwo, różnorodność, przy zachowaniu wartości i ideałów. - Jeżeli będziemy budować koalicje do przyszłorocznych wyborów to na takich standardach, zawsze zależało nam na nowej jakości w polityce - dodała przewodnicząca Nowoczesnej.

 

Koniec klubu Nowoczesnej

 

Było to pierwsze spotkanie liderów PO i Nowoczesnej po środowych zmianach, kiedy to klub Nowoczesnej opuściło siedmioro posłów, którzy następnie wraz z wykluczonym w piątek z partii Piotrem Misiłą przystąpiło do klubu PO, który zmienił nazwę na Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. Kamila Gasiuk-Pihowicz, dotychczasowa szefowa klubu Nowoczesnej, została wybrana wiceprzewodniczącą klubu PO-KO.

 

Odejście siedmiu posłów spowodowało, że klub Nowoczesnej przesłał istnieć i stał się czternastoosobowym kołem poselskim. Katarzyna Lubnauer uznała środowe zmiany za "wrogie przejęcie" części jej ugrupowania

mta/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze