"Solidarność": jesteśmy sceptyczni wobec tezy, że świat stoi na krawędzi kryzysu klimatycznego

Polska
"Solidarność": jesteśmy sceptyczni wobec tezy, że świat stoi na krawędzi kryzysu klimatycznego
PAP/Andrzej Grygiel

"Wyrażamy sceptycyzm wobec zapewnień Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu przy ONZ, że świat stoi na krawędzi katastrofy klimatycznej. Podkreślamy, że nie ma naukowego konsensusu co do powodów i konsekwencji zmian klimatycznych" - głosi oświadczenie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność oraz amerykańskiego think-tanku The Heartland Institute.

The Heartland Institute jest konserwatywnym, amerykańskim think-tankiem, który specjalizuje się w negowaniu wpływu człowieka na globalne ocieplenie i promowaniu wykorzystania paliw kopalnych. Dotowały go m.in. ExxonMobil, największa na świecie firma branży paliw, producent pojazdów General Motors i fundacji Charlesa G. Kocha, potentata na rynku chemicznym, energetycznym i paliw. 

 

Zanim skupił się na temacie globalnego ocieplenia, współpracował w latach 90. z firmą tytoniową Philip Morris, krytykując zakazy palenia w miejscach publicznych i kwestionując szkodliwość biernego palenia tytoniu.

 

"Odrzucić dogmat ideologiczny ONZ"

 

W oświadczeniu, opublikowanym po angielsku i podpisanym przez dwóch przedstawicieli NSZZ "Solidarność: szefa Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominika Kolorza i szefa Sekretariatu Górnictwa i Energetyki Jarosława Grzesika oraz Jamesa Taylora, senior fellow w Heartland Institute, można przeczytać, że "S" "jest bardzo zadowolona z nowych prezentacji" amerykańskiego think-tanku, które "zapewniły »Solidarność« że jej wątpliwości co do obecnej, alarmistycznej polityki klimatycznej są prawidłowe".

 

Przedstawiciele związku zawodowego mieli widzieć te prezentacje podczas kongresu klimatycznego w Katowicach.

 

Autorzy oświadczenia uważają, że trzeba wrócić  "do metod naukowych", "odrzucić dogmat ideologiczny ONZ" oraz zachować "zdrowy sceptycyzm co do interpretacji danych i konkluzji politycznych".

 

Ich zdaniem najważniejsze jest, aby energia była "dostępna i tania", co ma "podnieść poziom życia na świecie". 

 

 

 

 

jm/dro/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!