"Zobacz, jak trujemy nasz dom". Greenpeace Polska odpowiada na spot MSZ ws. klimatu

Polska
"Zobacz, jak trujemy nasz dom". Greenpeace Polska odpowiada na spot MSZ ws. klimatu
pixabay/zdjęcie ilustracyjne

- Jest taki kraj, w którym klimat systematycznie się poprawia - przekonuje MSZ w spocie przygotowanym na światowy szczyt klimatyczny w Katowicach. - Zobacz, jak trujemy nasz dom - odpowiada podobnym filmem Greenpeace Polska. I dodaje: nasza wersja jest bliższa faktom.

"Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej planety. Zobacz, jak Polska rozumie swoją rolę gospodarza COP24 i co robi, aby sprostać globalnym wyzwaniom klimatycznym" - tak Ministerstwo Spraw Zagranicznych opisuje spot, którym promuje grudniowy szczyt klimatyczny w Katowicach. 

 

Klip ma formę animacji pokazującej różne elementy gospodarki i środowiska naturalnego Polski. Lektorka  wymienia działania podejmowane przez rząd na rzecz  ochrony klimatu, m.in. redukcję emisję gazów cieplarnianych, promowanie nisko emisyjnych środków transportu oraz wprowadzanie technologii przyjaznych dla środowiska.

 

 

 

"Nasza wersja bliższa faktom"

 

Gdy klip został upubliczniony niemal natychmiast zareagowali internauci i eksperci, przytaczając przykłady zaprzeczające tezie ze spotu, w tym m.in. dane dotyczące jakości powietrza w Polsce. A Greenpeace Polska skomentował przekaz MSZ własną wersją spotu pod haslem Sprawdziliśmy fakty. 

 

"Wideo pokazuję Polskę jako lidera walki ze zmianami klimatu.  Całość była tak bardzo nieprawdziwa, że postanowiliśmy przygotować wersję bliższą faktom" - napisała na Twitterze organizacja. 

 

 

Film Greenpeace Polska wykorzystuje motywy ze spotu MSZ, ale opatruje je hasłami typu: "Polska zwiększa emisję gazów cieplarnianych", "Polska nadal buduje kopalnie węgla i elektrownie węglowe". 

 

"Powietrze najbardziej zanieczyszczone w UE"

 

W  październiku Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała doroczny raport "Jakość powietrza w Europie".  Wynika z niego, że 19 z 20 miast w Europie najbardziej skażonych rakotwórczym benzo(a)pirenem, czyli jednym z najbardziej toksycznych składników smogu, jest w Polsce. Przodujemy także pod względem innych smogowych zanieczyszczeń.

 

Także w przypadku PM10 (obecny głównie w spalinach) w Polsce leży aż 27 najbardziej zanieczyszczonych tym pyłem miast Unii Europejskiej. Jesteśmy też rekordzistami jeśli chodzi o mniejszy pył - PM2,5 (główny składnik smogu - wytwarzany przy spalaniu węgla). Aż sześć z dziesięciu miast UE z najwyższym stężeniem PM2,5 znajduje się w naszym kraju.

 

Według Europejskiej Agencji Zdrowia w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera przedwcześnie 44,5 tys. osób. W całej Europie zgonów jest ponad 420 tys.

 

Szczyt klimatyczny w Katowicach 

 

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 3–14 grudnia 2018 r. w Katowicach. Podczas niej mają zostać uzgodnione warunki porozumienia klimatycznego, które trzy lata temu 195 krajów podpisało w Paryżu.

 

To najważniejsze globalne forum poświęcone polityce klimatycznej.

 

maw/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie