Rosja zainwestuje w Wenezueli ponad 6 mld dolarów

Biznes
Rosja zainwestuje w Wenezueli ponad 6 mld dolarów
PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w czwartek w Moskwie, że podpisał z Rosją umowy inwestycyjne na ponad 6 mld dolarów. Przewidują realizację wspólnych projektów w dziedzinie przemysłu (5 mld dolarów) i górniczego - chodzi głównie o wydobycie złota (1 mld dolarów).

Maduro, który spotkał się w środę z prezydentem Władimirem Putinem, wyjaśnił, że podpisane umowy gwarantują "dokonanie inwestycji na ponad 5 mld dolarów w celu zwiększenia w przedsiębiorstwach joint venture z udziałem naszych rosyjskich wspólników produkcji przemysłu naftowego do prawie miliona baryłek".

 

- Do tego dochodzi przewidziana w podpisanej umowie kwota "ponad 1 mld dolarów na produkcję górniczą - powiedział Maduro, zaznaczając, że "chodzi głównie o złoto".

 

"Do Wenezueli przybędzie grupa ekspertów i przedsiębiorców rosyjskich"

 

- Wkrótce do Wenezueli - jak poinformował jej prezydent - przybędzie grupa ekspertów i przedsiębiorców rosyjskich, aby zbadać możliwości inwestowania w tym kraju w wydobycie diamentów.


Dotkliwym brakom w zaopatrzeniu wenezuelskiego rynku w podstawowe artykuły żywnościowe ma częściowo zaradzić dostawa 600 tys. ton zboża z Rosji, która - jak oświadczył Maduro - pokryje potrzeby rynku w roku 2019.

 

- Jest to niezmiernie ważna sprawa - powiedział, dodając: "pamiętają państwo wojnę chlebową, którą wydali nam przed dwoma laty, jak to już czynili wobec innych krajów ogarniętych procesami rewolucyjnymi, aby je zdestabilizować".

 

Spotkali się również szefowie obrony narodowej Wenezueli i Rosji


Media rosyjskie poinformowały o spotkaniu wenezuelskiego ministra obrony, generała Vladimira Padrino Lopeza z jego rosyjskim kolegą Sergiejem Szojgu. Gość z Wenezueli oświadczył, że Caracas jest zainteresowane modernizacją swego sprzętu wojskowego.


Rosja, jak z kolei oświadczył Szojgu, jest zainteresowana dalszym korzystaniem przez jej lotnictwo wojskowe i okręty wojenne z wenezuelskich lotnisk i portów w tej części Karaibów.


Maduro, który określił sojusz z Rosja jako "integralny, energetyczny, obejmujący sferę zaopatrzenia w żywność, handlowy, dotyczący telekomunikacji i zbrojeniowy", przekazał, że w marcu ponownie zbierze się w Moskwie komisja mieszana wenezuelsko-rosyjska.

 

Putin popiera "harmonizację stosunków z opozycją"


Agencja AFP w swej relacji z rozmów Maduro w Moskwie, które odbyły się w rezydencji prezydenta Rosji w Nowo-Ogariewie pod Moskwa, podkreślała, że Putin rozpoczynając w środę spotkanie z prezydentem Wenezueli wyraził poparcie dla "wysiłków mających na celu harmonizację jego stosunków z opozycją".

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie