Jest wniosek o rejestrację nowej partii politycznej. Ma za nią stać o. Rydzyk

Polska
Jest wniosek o rejestrację nowej partii politycznej. Ma za nią stać o. Rydzyk
piotrowski.org.pl

W Sądzie Okręgowym w Warszawie złożony został wniosek o rejestrację partii politycznej o nazwie "Ruch Prawdziwa Europa". Pełnomocnikiem nowego ugrupowania jest europoseł Mirosław Piotrowski, zaufany człowiek o. Tadeusza Rydzyka - napisała Wirtualna Polska. - Mamy do czynienia z próbą stworzenia faktu medialnego - skomentował to były szef MON Antoni Macierewicz.

- Rozmawiałem z o. Rydzykiem kilka dni temu, nic o tym nie wiedział. Mamy do czynienia z próbą stworzenia faktu medialnego. Nic nie wiem i nie wydaję mi się, aby o. Rydzyk coś wiedział. Być może to fake news - mówił w Telewizji Republika Antoni Macierewicz. 

 

Według Wirtualnej Polski, w wyborach do Parlamentu Europejskiego z nowej partii mieliby wystartować m.in. Jan Szyszko i Anna Sobecka.

 

Szyszko, również na antenie Telewizji Republika, odniósł się do tych informacji. - Występowałem dziś nawet w Radiu Maryja, nikt mnie nie uświadomił. Nic takiego jeszcze nie czytałem, ale dziękuję, że mnie pani redaktor poinformowała. To miłe, że media wciąż się mną interesują - mówił były minister środowiska.

 

"Informuję, że w ubiegłym tygodniu, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, złożony został wniosek o rejestrację partii politycznej o nazwie »Ruch Prawdziwa Europa«, której podstawą programową są założenia »Ruchu Europa Christi«" - napisał Piotrowski w komunikacie, zamieszczonym m.in. na stronie kurierlubelski.pl.

 

Informacje o pomyśle wystawienia własnych list wyborczych do europarlamentu miały się pojawić w środowisku Radia Maryja już kilka miesięcy temu. W maju tygodnik "Do Rzeczy" informował, że redemptorysta ojciec Tadeusz Rydzyk "czuje się marginalizowany przez rząd PiS", a "środowisko Radia Maryja ma poczucie, że nie ma żadnego wpływu na obecną władzę".

 

W rozmowie z Wirtualną Polską Piotrowski podkreślił, że szczegółowych informacji chętnie udzieli po wpisaniu "Ruchu Prawdziwa Europa” przez sąd do rejestru partii politycznych. "Na tym etapie nie chciałbym się wypowiadać" - dodał.

 

Piotrowski jest europosłem trzecią kadencję. W 2004 roku został wybrany do PE jako kandydat Ligi Polskich Rodzin; otrzymał ponad 48 tys. głosów, najwięcej w okręgu lubelskim. W 2009 r. Piotrowski był liderem listy PiS na Lubelszczyźnie. Zdobył najwięcej głosów w całym okręgu lubelskim - prawie 85 tys.; w 2014 r. jako kandydat PiS zdobył - 73 465 głosów.

 

Wirtualna Polska podkreśla, że w 2009 i 2014 r. Piotrowski uzyskiwał reelekcję startując z list PiS, choć formalnie nigdy nie był członkiem partii. "Wysokie miejsca na listach zawdzięczał głównie dzięki ojcu Tadeuszowi Rydzykowi. Jest częstym gościem toruńskich mediów" - zaznaczono.

 

Pierwszym celem wybory do PE

 

Jak podkreśla wp.pl pierwszym celem ugrupowania są wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. "Według wewnętrznych sondaży mamy ok. 18 proc. poparcia. Dostaniemy ok. 7-8 mandatów w PE" - zapewnia wp.pl jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, współpracownik ojca Tadeusza Rydzyka.

 

"I zapewnia, że badanie zostało przygotowane przez znaną i profesjonalną sondażownię. Nazwy jednak nie chce wymienić. Przypomina, że w listopadowym sondażu dla »Rzeczpospolitej« 14 proc. poparło powstanie inicjatywy partii ojca Tadeusza Rydzyka. W tym samym sondażu aż 69 proc. było jednak przeciwnych powstaniu takiej formacji" - podkreśla portal.

 

Zgodnie z informacjami wp.pl do Parlamentu Europejskiego z nowej partii miałby wystartować były poseł PiS i były wiceprezes PZU Andrzej Jaworski, który zostałby jedynką na Mazowszu. "Na liście znaleźliby się również: były minister środowiska Jan Szyszko, europosłanka Urszula Krupa, posłanka Gabriela Masłowska, posłanka Anna Sobecka, europoseł Mirosław Piotrowicz" - wymienia rozmówca Wirtualnej Polski. Na tej liście nie ma byłego szefa MON Antoniego Macierewicza.

 

"Podstawą programową nowej partii mają być założenia inicjatywy »Europa Christi«. Powstała ona w marcu ub. roku z inspiracji ks. inf. Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego »Niedziela«. W Polsce odbyły się już dwa kongresy Ruchu. Jego twórcy, za główny cel stawiają sobie odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie" - czytamy w wp.pl.

paw/dro/ PAP, TV Republika
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie