Ambasador Izraela w USA: Mam nadzieję, że w przyszłym roku ambasada Polski będzie w Jerozolimie

Świat
Ambasador Izraela w USA: Mam nadzieję, że w przyszłym roku ambasada Polski będzie w Jerozolimie
Wikimedia Commons/Krokodyl/CC BY SA 3.0

- Relacje między naszymi państwami są tak silne, że mam nadzieję, że w przyszłym roku polski ambasador w Izraelu pójdzie śladem amerykańskiego ambasadora w Izraelu i menorę będzie zapalać w ambasadzie w Jerozolimie - powiedział ambasador Izraela w USA Ron Dermer podczas wspólnych obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania Izraela.

"Reakcja polskiego ambasadora sugeruje, że trwają nad tym prace" - ocenił na Twitterze obecny podczas spotkania waszyngtoński korespondent dziennika "Jerusalem Post" Michael Wilner. 

 

Pytany o tą sprawę przez dziennik "Haarec", ambasador Polski w USA Piotr Wilczek odpowiedział "Nasi izraelscy przyjaciele często wyrażają takie nadzieje, ale nie wiem o żadnych takich planach w tym momencie".

 

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela; prawie 90 ambasad (w tym polska) mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. Znajduje się tam wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

 

14 maja amerykańska ambasada w Izraelu została przeniesiona do Jerozolimy.

jm/ Haarec, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie