Słowacja: protest przeciwko zatrzymaniu 12 działaczy Greenpeace'u

Świat
Słowacja: protest przeciwko zatrzymaniu 12 działaczy Greenpeace'u
Facebook Greenpeace Slovensko/

Kilkaset osób protestowało w poniedziałek w Bratysławie przeciwko zatrzymaniu 12 działaczy Greenpeace'u, którzy wywiesili w środę transparenty na kopalni węgla brunatnego. Obrońcy środowiska zostali oskarżeni o uszkodzenie instalacji użyteczności publicznej.

Szefowa słowackiego Greenpeace'u Ivana Kohutkova powiedziała, że "po raz pierwszy w historii Słowacji obrońcy środowiska zostali osadzeni w więzieniu za działanie, w którym nie było przemocy, nikt nie został ranny i żadna własność nie uległa zniszczeniu".

 

- Nasi aktywiści nie usiłują uciec od konsekwencji (swych czynów), uważamy, że zatrzymanie ich jest niezasłużoną karą - dodała.

 

Słowacki sąd podjął decyzję o pozostawieniu w areszcie działaczy Greenpeace'u w niedzielę. Organizacje ekologiczne natychmiast potępiły tę decyzję jako „bezprecedensową i nie do przyjęcia”. Wśród zatrzymanych są Słowacy, Czesi, Belgowie i Finowie. Grozi im do pięciu lat więzienia.

 

 

Słowacki prezydent Andrej Kiska skrytykował w poniedziałek stanowisko sądu.

 

- Nie rozumiem jak z aktywistów można zrobić przestępców. Nie sądzę, by decyzja ta była adekwatna - napisał w oświadczeniu.

 

Greenpeace ma zamiar odwoływać się od decyzji sądu.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie