Czechy: Rosja poprzez strategię hybrydową chce osłabienia NATO i Unii Europejskiej

Świat
Czechy: Rosja poprzez strategię hybrydową chce osłabienia NATO i Unii Europejskiej

Na terytorium Czech kontynuowana była zagrażająca bezpieczeństwu państwa działalność rosyjskich i chińskich agend rządowych wynika z raportu czeskiej Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa. Strategia hybrydowa realizowana przez obcy wywiad ma na celu osłabienie poszczególnych państw, a w konsekwencji NATO i Unii Europejskiej.

Rosja realizuje w Czechach strategię hybrydową, której celem jest osłabienie NATO i Unii Europejskiej między innymi poprzez osłabienie państw członkowskich. W opinii Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa Federacja w strategii tej wykorzystuje wszystkie dostępne instrumenty wojskowe i pozawojskowe, jak szpiegostwo, zorganizowana przestępczość i korupcja, ale także możliwości oferowane przez drugą stronę, jak panująca w Czechach wolność słowa, rozciągająca się również na szerzące dezinformacje strony internetowe.

 

Zdecydowaną większość tych stron, według funkcjonariuszy BIS, stworzyli obywatele czescy, którzy nie popierają Rosji jako takiej, ale są przekonani o szkodliwości NATO, UE czy USA.

 

- "Nie mamy jednak wątpliwości, że ludzie ci oraz ich projekty internetowe służą stronie rosyjskiej do szerzenia propagandy i dezinformacji" - podaje raport BIS.

 

"Wielkość rosyjskiej misji dyplomatycznej i jej wysokie nasycenie osobami powiązanymi z rosyjskimi służbami wywiadowczymi powodują na dłuższą metę narastanie ryzyk związanych z lekkomyślnym podejściem obywateli czeskich, zwłaszcza polityków i urzędników państwowych, do nieutajnionych, ale wewnętrznych, niepublicznych informacji" - ocenia raport.

 

Chińscy agenci równie aktywni

 

Wyraźnie wzrosła intensywność działań wywiadowczych chińskich agentów funkcjonujących w Czechach pod przykryciem dyplomatycznym oraz działalność wywiadowcza chińskich agentów przeciwko czeskim celom prowadzona z Chin - wynika z raportu.

 

Sposoby działania zarówno wywiadu chińskiego, jak i szpiegów rosyjskich są podobne, mając w obu przypadkach charakter hybrydowy, a "zagrożeniem takim samym jak oficer wywiadu może być zawodowy dyplomata czy biznesmen". Za pośrednictwem "czynników czeskich" Chiny starają się naruszyć jednolitą politykę UE - zaznacza BIS.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie