Statek kosmiczny Sojuz-M11 z załogą wystartował z kosmodromu Bajkonur

Technologie
Statek kosmiczny Sojuz-M11 z załogą wystartował z kosmodromu Bajkonur
PAP/EPA/SHAMIL ZHUMATOV / POOL

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował w poniedziałek statek kosmiczny Sojuz MS-11 z trzyosobową załogą. Krótko po tym został pomyślnie wyniesiony na orbitę. Jest to pierwszy start załogowego statku kosmicznego od 11 października, gdy start nie powiódł się z powodu awarii rakiety nośnej Sojuz-FG.

Po niespełna ośmiu minutach od startu Roskosmos poinformował o prawidłowym oddzieleniu się trzeciego członu rakiety. Trójka kosmonautów stanowiących załogę statku "jest w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)" - podał Roskosmos na Twitterze.

 

 

Na pokładzie Sojuza MS-11 znajdują się kosmonauci: Rosjanin Oleg Kononienko, Amerykanka Anne McClain i Kanadyjczyk David Saint-Jacques, lecący na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

 

Start nastąpił zgodnie z planem o godz. 12.31 czasu polskiego. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, Sojuz MS-11 przycumuje do ISS w poniedziałek o godz. 18.36 czasu polskiego.

 

Start rakiety na kosmodromie Bajkonur śledzą: szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin, dyrektor ds. załogowych w amerykańskiej agencji kosmicznej NASA William Gerstenmaier i gubernator generalna Kanady Julie Payette, inżynier i w przeszłości astronautka Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie