Trump rozmawiał krótko z Putinem podczas szczytu G20

Świat
Trump rozmawiał krótko z Putinem podczas szczytu G20
PAP/EPA/LUKAS COCH

Mimo odwołania zaplanowanego spotkania z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem podczas szczytu G20 w Buenos Aires prezydent USA Donald Trump rozmawiał z nim krótko w piątek - potwierdziła w sobotę jego rzeczniczka Sarah Sanders.

- Jak to bywa na wielostronnych spotkaniach, prezydent USA Donald Trump i pierwsza dama przeprowadzili wczoraj kilka nieoficjalnych rozmów ze światowymi przywódcami na kolacji, w tym z prezydentem Putinem - poinformowała Sanders.

 

Hiszpańskiej agencji EFE napisała wcześniej w e-mailu, że Trump i Putin "wymienili uprzejme uwagi podczas wykonywania przez fotografów zbiorowych zdjęć uczestników G20, podobnie jak Trump uczynił to z innymi przywódcami".

 

Sanders nie podała szczegółów. EFE zauważa, że przed wykonaniem wspólnego zdjęcia uczestników G20 Trump przeszedł w pewnej odległości od Putina, nie zatrzymując się przed kamerami, aby go pozdrowić.

 

Sam prezydent USA, zapytany w piątek przez dziennikarzy, czy przywitał się z Putinem, odpowiedział wymijająco: "Specjalnie nie, nie wiem".

 

"Rosja nie zwróciła okrętów i marynarzy"

 

W czwartek, wkrótce po starcie jego samolotu do Buenos Aires, Trump oznajmił, że postanowił odwołać dwustronne spotkanie z Putinem w Buenos Aires, ponieważ "Rosja nie zwróciła Ukrainie okrętów i marynarzy".

 

Spotkanie obu prezydentów miało być pierwszym od lipcowego szczytu w Helsinkach, a rosyjski przywódca chciał je wykorzystać, aby rozmawiać m.in. o rozbrojeniu nuklearnym i Syrii.

 

Kreml przypisał w sobotę odwołanie spotkania "wewnętrznej sytuacji politycznej" w USA, a nie incydentowi w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, ale Trump podkreślał w piątek, że na jego decyzji zaważyło "po prostu to, co się stało na Ukrainie".

 

"Inicjatywa wyszła od Amerykanów"

 

Jak podała w sobotę rosyjska agencja TASS z Buenos Aires, doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow poinformował, że po odwołaniu spotkania prezydentów Rosji i USA "postanowiono kontynuować dialog roboczy", w tym z doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

 

- Były kontakty. Od obu stron wyszła propozycja kontynuowania kontaktów, w tym z samym Boltonem - powiedział Uszakow. Na pytanie, od kogo wyszła inicjatywa takich kontaktów, Uszakow odparł: "Od Amerykanów" - dodaje TASS.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie