Rzecznik Kremla: Merkel i Macron nalegali, by Putin uwolnił ukraińskich marynarzy

Świat
Rzecznik Kremla: Merkel i Macron nalegali, by Putin uwolnił ukraińskich marynarzy
PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sobotę nalegali, by doprowadził do uwolnienia 24 ukraińskich marynarzy ujętych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej - podał rzecznik Putina. Do oddzielnych spotkań rosyjskiego przywódcy z Macronem i Merkel doszło na marginesie szczytu G20 w Buenos Aires.

Według rzecznika Dmitrija Pieskowa prezydent Rosji na przedstawiony mu postulat odparł, że jest to sprawa do rozstrzygnięcia przez sąd.

 

W niedzielę 25 listopada w Cieśninie Kerczeńskiej rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy małe ukraińskie okręty płynące z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Według Rosji okręty wpłynęły na jej wody terytorialne, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych, z kolei Ukraina uznała rosyjskie działania za akt agresji. W poniedziałek Ukraina ogłosiła 30-dniowy stan wojenny na części swych terytoriów: obszarach graniczących z Rosją i separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz leżących nad Morzem Czarnym i Azowskim.

 

W piątek niezależna telewizja rosyjska Dożd podała, że 24 ukraińskich marynarzy z okrętów zajętych przez rosyjskich pograniczników zostało przeniesionych do aresztu w Moskwie.

 

"Konieczne są dalsze wysiłki w celu wdrożenia postanowień szczytu w Stambule"

 

Niemiecka kanclerz i rosyjski przywódca w sobotę rozmawiali również o sytuacji w pogrążonej w wojnie Syrii. Według słów Seiberta oboje zgodzili się, że konieczne są dalsze wysiłki w celu wdrożenia postanowień październikowego szczytu w Stambule na rzecz politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu.

 

Ustalenia w tej sprawie zostały wówczas poczynione przez Rosję i Niemcy, a także Francję i Turcję. Rozmowy w Stambule miały na celu ożywienie procesu pokojowego na rzecz Syrii.

 

Szczyt G20 w stolicy Argentyny rozpoczął się w piątek i kończy w sobotę.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze