Umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe wchodzi w życie

Biznes
Umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe wchodzi w życie
Gaz-System/mat. prasowe

W życie wchodzi umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe. Operatorzy przesyłowi gazu - polski Gaz-System i duński Energinet - dopełnili w piątek formalności, powiadamiając się wzajemnie o podjętych pozytywnych decyzjach inwestycyjnych - poinformował Gaz-System. - To przełomowy krok na długiej drodze osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tym samym weszła w życie podpisana przez operatorów umowa o budowie gazociągu. Gaz-System i Energinet są inwestorami w tym projekcie. Umowa o budowie gazociągu reguluje wzajemne zobowiązania inwestorów, m.in. w zakresie uzyskania pozwoleń niezbędnych do realizacji projektu oraz oddania do użytku wszystkich jego elementów do dnia 1 października 2022 r. Inwestorzy określili również główne postanowienia przyszłych umów dotyczących funkcjonowania gazociągu.

 

"Wierzę w dalszy sukces"

 

- Ten gazociąg stanowi istotny polski wkład w realizację koncepcji korytarza Północ-Południe. (...) Wpisuje się też w filary polityki energetycznej UE i cieszy się poparciem Komisji Europejskiej - mówił szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

 

Jak podkreślił, łatwość pozyskania gazu pozwoli na szersze wykorzystanie go w gospodarce.

 

- Tak głęboko wierzymy w jego realizację (projektu Baltic Pipe - red.), że Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła szeroki projekt podniesienia gazyfikacji. Gratuluję wypracowania ostatecznych, wiążących i korzystnych dla wszystkich stron rozwiązań. Wierzę w dalszy sukces - powiedział Tchórzewski.

 

Obecny na konferencji prasowej w KPRM wiceminister energii i klimatu Danii Morten Baek podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt. Zapewnił o pełnym poparciu go ze strony Danii. Podkreślił, że Baltic Pipe jest projektem wspólnego europejskiego zainteresowania i przyczyni się do realizacji celów unii energetycznej.

 

Do 10 mld m sześć. gazu od października 2022 r.

 

Jak poinformowali operatorzy, dalszymi krokami w projekcie Baltic Pipe będzie złożenie wniosków o wydanie decyzji środowiskowych oraz pozwoleń na budowę. Wnioski zostaną przekazane do właściwych organów w Polsce, Danii i Szwecji w pierwszym kwartale 2019 r.

 

Gazociągiem Baltic Pipe - od października 2022 r. będzie można będzie sprowadzić rocznie 10 mld m sześć. gazu ziemnego ze złóż na Szelfie Norweskim. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu, do Polski będzie mogło trafić 16-17 mld m. sześć. błękitnego paliwa z kierunków innych niż wschodni.

 

Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowę tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

bas/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie