PGNiG podpisało umowę na przesył gazu przez Baltic Pipe
PGNiG podpisało z Gaz-Systemem - operatorem systemu przesyłowego gazu umowę na przesył surowca przez gazociąg Baltic Pipe. Umowa dotyczy lat 2022-2037. Spółka zapowiedziała jednocześnie, że podpisze o zawarciu podobnej umowy z duńskim operatorem Energinet.
Jak poinformowało w poniedziałek PGNiG, umowa z Gaz-Systemem na świadczenie usług przesyłu gazu w okresie od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r. dotyczy przesyłu gazu z Norwegii do Polski przez Danię. Spółka zapowiedziała jednocześnie, że osobno poinformuje o zawarciu drugiej umowy przesyłowej - z duńskim operatorem przesyłowym Energinet.
Inwestycja ma być gotowa do października 2022 roku
PGNiG podkreśliło, że zawarcie umów przesyłowych z operatorami systemów przesyłowych z Polski i Danii o łącznej wartości 8,1 mld zł będzie ostatnim etapem procedury Open Season 2017 dla Baltic Pipe.
Planowany gazociąg Baltic Pipe, łączący polski i duński system przesyłu gazu z systemem norweskim, ma mieć przepustowość rzędu 10 mld m sześc. rocznie. Inwestycja ma być gotowa do października 2022 r.
Procedura Open Season 2017 miała pokazać zainteresowanie rynku planowaną magistralą. Zarówno pierwsza, jak i druga faza tej procedury potwierdziła uzasadnienie biznesowe dla wybudowania infrastruktury przesyłowej, pozwalającej na przesył gazu z Norwegii poprzez terytorium Danii do Polski oraz z Polski do Danii. Pod koniec października polskie PGNiG poinformowało, że złożyło "wiążącą ofertę na rezerwację przepustowości" w Baltic Pipe.
Nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim
Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport gazu ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach.
Projekt Baltic Pipe znalazł się na pierwszej liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), opracowanej przez Komisję Europejską.
Baltic Pipe składa się z pięciu głównych elementów: gazociągu złożowego prowadzącego z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu międzysystemowego biegnący z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.
PAP
Komentarze