Szef MON: Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce systemu mobilnych wyrzutni rakiet

Świat

"Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce systemu mobilnych wyrzutni HIMARS czyli rakiet, które są zdolne razić cele na odległość do 300 km" - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MSZ przekonuje, że jest to "duży krok w stronę finalizacji przełomowego dla Wojska Polskiego kontraktu".

 

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zgodziła się sprzedać Polsce 20 wyrzutni rakietowych M124 systemu HIMARS - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej (DSCA). Wartość transakcji szacowana jest na 655 mln dol. DSCA odpowiedzialna jest za sprzedaż najnowocześniej broni amerykańskiej za granicę.

 

W połowie października Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie na dostawę jednego dywizjonu artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS w ramach programu Homar.

 

HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) produkowany przez koncern Lockheed Martin jest systemem mobilnych wyrzutni, wykorzystujących amunicję kierowaną GMLRS-U/AW i ATACMS. HIMARS, który będzie podstawą polskiego Homara, to amerykański system mobilnych wyrzutni amunicji kierowanej, zdolnej razić cele na odległość do 300 km.

 

Błaszczak: jestem spokojny o zgodę kongresu

 

Szef MON przypomniał w piątek w Warszawie, że zakup systemu HIMARS był tematem jego rozmów podczas wizyt w USA. - Jestem spokojny o opinię, wnoszę to po moich rozmowach w Kongresie Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkałem się z dużą życzliwością - powiedział Błaszczak.

 

Dodał, że negocjacje są coraz bliższe końca i wchodzą w etap związany z ceną. Według ministra cena, jaką zatwierdził Departament Stanu, to cena maksymalna i "z całą pewnością się zmieni"

 

WIDEO: "Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce systemu mobilnych wyrzutni rakiet"

 

bas/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie