Spór o opłaty za "miejsce grzebalne" w Gdyni. Chcą więcej zarabiać na pochówkach

Polska

Ostatnią rzeczą, o której myśli się na cmentarzu, jest cennik. Tym większe było zdziwienie mieszkańca Gdyni, któremu nakazano zapłacić za pochówek w rodzinnym, murowanym grobowcu. Zgodnie z ustawą miejsce w takim grobowcu powinno być opłacane raz na dwadzieścia lat. Władze miasta mają jednak inne zdanie. O tym, kto ma rację, zdecyduje sąd. Bynajmniej nie ostateczny.

Wieczny odpoczynek w praktyce oznacza 20 lat spokoju. Po tym czasie grób może zostać zlikwidowany. Opłatę wnosi się za grób ziemny, nie dotyczy ona jednak grobów rodzinnych - jeśli są murowane. To, czy grób jest ziemny czy murowany, nie zależy od nagrobka, ale od tego, co znajduje się pod ziemią. Jeśli przed pochówkiem dół został wymurowany, mówimy o grobie murowanym.

 

Grób murowany nie podlega opłatom po upływie 20 lat


Jeden z gdynian chciał w takim grobie pochować bliską osobę. I musiał za to zapłacić. Postanowił iść do sądu.


- Uważamy, że zapłacenie jednej opłaty raz jest wystarczające i nie ma już podstaw do pobierania dalszych opłat - przekonuje reprezentujący gdynianina radca prawny Jarosław Lenarczyk. 


Zgodnie z ustawą o cmentarzach grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat, ten okres wydłuża się na kolejne 20 lat po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Te przepisy nie mają zastosowania do grobów murowanych wieloosobowych.


- Tylko grób murowany, wielomiejscowy, nie podlega opłatom po upływie 20 lat. Takiego grobu nie można zlikwidować po upływie 20 lat - wyjaśnia Anna Obuchowicz z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie.

 

W Gdyni nie ma znaczenia, czy grób jest ziemny czy murowany


W Gdyni opłata została jednak nałożona, bo wymaga tego przyjęty przez prezydenta regulamin cmentarzy. Zgodnie z nim "miejsce grzebalne winno być opłacone na okres 20 lat od daty zawarcia umowy lub użycia go do pogrzebu". Niezależnie od tego, czy grób jest ziemny czy murowany.


- Spór dotyczy regulacji artykułu siódmego, która dotyczy - według nas - tylko i wyłącznie możliwości użycia grobu do pogrzebu przed upływem 20 lat, a nie opłat, które reguluje zupełnie inny artykuł ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych - twierdzi Anna Rydzewska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.


Reprezentujący mieszkańca Gdyni prawnik uważa jednak, że skoro przepisy ustawy mówią, że za rodzinne groby murowane płaci się tylko raz, gminy nie mogą nakładać dodatkowych opłat.


- Ustanawiane są w aktach prawa miejscowego opłaty, które nie mają podstawy prawnej w przepisach rangi ustawy - zauważył Jarosław Lenarczyk.

 

Ważny wyrok - podobne opłaty także w innych gminach  


O tym, kto ma rację, zdecyduje sąd, ale już teraz wiadomo, że wyrok będzie miał duże znacznie - podobne jak w Gdyni opłaty można spotkać w innych miastach.

grz/hlk/ "Wydarzenia", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie