Nieboszczyk w otwartej trumnie na cmentarzu. "Ksiądz nie udostępnił kaplicy"

Polska

Proboszcz w parafii w Gowidlinie (Pomorskie) odmówił udostępnienia kaplicy na ceremonie pogrzebową - poinformował Express Kaszubski. Według portalu ksiądz miał stwierdzić, że zmarły nie zasługuje na miejsce w kaplicy, bo nie przyjmował kolędy i nie chodził do kościoła". W dniu pogrzebu żałobnicy zgromadzili się przed wejściem na cmentarz przy otwartej trumnie z nieboszczykiem w środku.

"Ksiądz uważa, że zmarły nie chodził do kościoła i nie przyjmował kolędy, to nie zasługuje, aby stał w kostnicy i by była tam otwarta trumna" - napisano w mailu do redakcji Expressu Kaszubskiego. Według relacji rodziny zmarłego, mężczyzna miał być schorowany i nie mógł chodzić do świątyni.

  

"Nikomu niczego nie zabraniałem"

 

W intencji zmarłego w piątek o godz. 19 odbył się różaniec, ale ksiądz "miał wygasić światła". Zgromadzeni musieli modlić się po ciemku.

 

Ostatnie pożegnanie odbyło się w sobotę, na cmentarzu, przy otwartej trumnie. Kaplica cały czas była zamknięta, ale ksiądz zgodził się na pochówek.

 

Express Kaszubski/W. Drewka

 

 

- Rodzina tak się ze mną umówiła, że przyjedzie zakład pogrzebowy. Ja nikomu niczego nie zabraniałem - tłumaczy w rozmowie z Expressem Kaszubskim proboszcz parafii w Gowidlinie ks. Leszek Knut. Nie potrafił jednak wyjaśnić, dlaczego rodzina modli się na cmentarzu przy otwartej trumnie.

 

Kuria wyjaśnia zachowanie księdza

 

"W związku z ostatnimi wydarzeniami w parafii Gowidlino, o których donoszą media, biskup pelpliński przeprowadził rozmowę z proboszczem tamtejszej parafii" - poinformował w oświadczeniu przesłanym Polsat News ks. Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego.

 

Jak dodał sprawa jest wyjaśniana, by wyciągnąć wnioski na przyszłość w podobnych sytuacjach.

 

polsatnews.pl, Fot. Express Kaszubski/W. Drewka

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie