Prezydent nie chce wyższego VAT-u na leki dla zwierząt. Ministerstwo Finansów: zmian nie będzie

Polska
Prezydent nie chce wyższego VAT-u na leki dla zwierząt. Ministerstwo Finansów: zmian nie będzie
PAP/Marcin Obara

Pojawiają się głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc.; proszę o wycofanie się z takich pomysłów, nie zgodzę się na taką podwyżkę VAT, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, w hodowców zwierząt i w zwykłych ludzi - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Wiceminister finansów Paweł Świtała zapewnił, że wykreśli propozycję zmiany opodatkowania.

Prezydent podkreślał w czasie otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu, że Polska potrzebuje nowoczesnego rolnictwa, nie tylko dlatego, by zapewniało nam ono suwerenność żywnościową, ale też po to, by stale się rozwijało. Jak ocenił, służy temu polityka resortu rolnictwa oraz całego rządu, którą - według prezydenta - cechuje "wielki pragmatyzm, tak niezwykle ceniony przez ludzi polskiej wsi".

 

Andrzej Duda powiedział, że "z ogromną radością" dowiedział się, że rząd planuje obniżenie stawki VAT na chleb i na ubranka dziecięce. - To jest ważne dla polskiego rolnika - zaznaczył.

 

"Nie zgodzę się na podwyższenie VAT"

 

- Ale jednocześnie chcę bardzo mocno powiedzieć jedno; otóż pojawiają się też głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc., a więc o 15 proc. Proszę państwa, proszę o wycofanie się z takich pomysłów; nie zgodzę się na podwyższenie VAT na leki weterynaryjne, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierząt, ugodzi także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych ludzi, którzy mają swoich pupili, zwierzęta i często już dzisiaj z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej nad nimi. Uderzy wreszcie w schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo ważne - powiedział prezydent.

 

Według niego taka podwyżka stawki VAT byłaby "naprawdę bardzo szkodliwa i bardzo dotkliwa". - Apeluję, by się z tego wycofać i absolutnie nie łączyć tego z elementami, które mają być obniżką VAT, tak bardzo ważną dla ludzi (...) na podwyżkę się tutaj nie zgadzam - dodał prezydent.

 

Ministerstwo Finansów zapewnia, że zmian nie będzie 

 

Wiceminister finansów Filip Świtała zapewnił, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8-proc., tak jak jest obecnie. Zapowiedział ponadto, że prawdopodobnie od 1 kwietnia 2019 r. do 5 proc, spadnie VAT na e-booki.

 

Na swoim Twitterze Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów, opublikował wpis, cytując wiceministra: "Nie chcemy, by leki dla zwierząt zdrożały. Już teraz, choć jeszcze oficjalnie nie zakończyły się konsultacje nowej matrycy, mogę zapewnić, że wykreślimy propozycję zmiany, aby leki dla zwierząt pozostały na niższej, 8% stawce VAT, tak jak obecnie – wicemin. F. Świtała."

 

 

 

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie