Resort finansów planuje wyższy VAT na leki dla zwierząt

Polska
Resort finansów planuje wyższy VAT na leki dla zwierząt
Polsat News

Lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 7-proc. VAT - wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, autorstwa Ministerstwa Finansów. Oznacza to wzrost stawki VAT na te leki z 7 do 23 proc.

Proponowany załącznik do projektu ustawy zawiera pozycję "usługi weterynaryjne" na liście towarów i usług objętych 7-proc. VAT. Dotychczas odpowiedni załącznik obowiązującej ustawy o VAT przewidywał 7 proc. stawkę podatku na "podstawowe substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne". Zapis precyzuje, że chodzi "wyłącznie o produkty lecznicze dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego".

 

Poniedziałkowy "Puls Biznesu" napisał, że "propozycje, które znalazły się w ustawie zmieniającej VAT, zaszkodzą polskim mięsiarzom, mleczarzom, ale też właścicielom psów i kotów - alarmują różne branże". "Chodzi o podwyższenie stawki VAT na leki weterynaryjne z 8 proc. do 23 proc., którym właśnie zajmują się politycy" - czytamy w "PB".

 

"Negatywne konsekwencje dla właścicieli psów i kotów"

 

Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, że rynek jest wart rocznie około 1 mld złotych. Wraz z podwyżką VAT-u przybędzie mu więc dodatkowo ok. 150 mln zł.

 

"To nie są pieniądze, które wspomogą budżet państwa, ale jednocześnie to kwota, która może mieć naprawdę solidne negatywne konsekwencje dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów tych produktów, oraz właścicieli 15 mln psów i kotów" - powiedział, cytowany przez "Puls Biznesu", dyrektor POLPROWET-u Artur Zalewski.

 

Gazeta przypomina, że wiceminister finansów Filip Świtała, pytany o VAT na leki weterynaryjne podczas posiedzenia Sejmu, wyjaśniał, że to zaledwie propozycja, która zostanie poddana pod dyskusję. "W branżach, które sprawa dotknie, jednak zawrzało" - pisze dziennik.


Zobacz też: "Zaczęło się od jednego psiaka". Dziś Fundacja dla Szczeniąt Judyta opiekuje się 120 zwierzętami:

 

 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie