Ambasador RP stawił się w MSZ Rosji. Został zaproszony ws. grafiki użytej w programie TVP Info

Polska
Ambasador RP stawił się w MSZ Rosji. Został zaproszony ws. grafiki użytej w programie TVP Info
Reuters

- Ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak został w piątek wezwany do MSZ Rosji - poinformował korespondent Polsat News w Moskwie Tomasz Kułakowski. Polskie MSZ potwierdziło, że wezwanie dyplomaty miało związek z grafiką wyświetloną w czasie emisji programu "Minęła 20" na antenie TVP Info. Chodzi o słowo "Russia", w którym użyto dwóch liter "S" nawiązujących do symboliki nazistowskiej.

"Potwierdzamy, że ambasador RP został zaproszony do rosyjskiego MSZ w związku z grafiką, która wyświetlona została w czasie emisji programu pt. Minęła 20 na antenie TVP Info" - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Jak podaje Biuro, w czasie spotkania "ambasador RP wysłuchał przedstawionego mu stanowiska, które zostanie przekazane drogą oficjalną do MSZ RP w Warszawie".

 

- Odbyło się spotkanie na prośbę strony rosyjskiej z polskim ambasadorem, zostały przedstawione uwagi do programu w telewizji TVP Info - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

 

- Strona rosyjska przedstawiła nam te uwagi w formie pisemnej dzisiaj w MSZ. Ministerstwo je przedstawi telewizji, poczekamy, telewizja zapewne się do nich ustosunkuje - dodał szef MSZ.

 

Polski ambasador miał przebywać w rosyjskim ministerstwie we wczesnych godzinach popołudniowych (czasu moskiewskiego).

 

W trakcie czwartkowego programu "Minęła 20" w TVP Info w studiu została wyświetlona grafika z napisem: "Achtung RuSSia! Achtung RuSSia" z literami stylizowanymi na czcionkę używaną w nazwie SS - paramilitarnej formacji podległej partii nazistowskiej NSDAP, i wizerunkiem twarzy prezydenta Rosji Władimira Putina na tle skrzyżowanych piszczeli. Goście audycji: historyk Jerzy Targalski oraz Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń siedzieli na tle tej grafiki

 

 

Tematem rozmowy w telewizji publicznej był konflikt ukraińsko-rosyjski.

paw/luq/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze