"Rosnące napięcia między Rosją i Ukrainą są niepokojące". Apel szefa Parlamentu Europejskiego

Świat
"Rosnące napięcia między Rosją i Ukrainą są niepokojące". Apel szefa Parlamentu Europejskiego
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przewodniczący Parlamentu Europejskiej Antonio Tajani zaapelował we wtorek do Rosji i Ukrainy o współpracę w celu znalezienia "pozytywnego rozwiązania" oraz o działania zgodne z prawem międzynarodowym.

Tajani spotkał się we wtorek Brukseli z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Andrijem Parubijem.

 

"Rosnące napięcia między Rosją i Ukrainą są niepokojące. Wzywam do działania w pełnej zgodności z obowiązującymi umowami i prawem międzynarodowym oraz proszę obie strony o współpracę w celu znalezienia pozytywnego rozwiązania" - napisał po spotkaniu szef PE na Twitterze.

 

 

 

W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. Ukraina uznała te działania za akt agresji.

 

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła w poniedziałek dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego. Szef państwa oświadczył przed głosowaniem, że obejmie on obszary przy granicy z Rosją oraz obwody nad Morzem Czarnym i Azowskim.

 

Od aneksji Krymu Rosja uważa akweny u wybrzeży Półwyspu Krymskiego za swoje wody terytorialne. Cieśnina Kerczeńska, w której doszło do incydentu, oddziela Morze Czarne od północnej jego części, czyli Morza Azowskiego. Po zaanektowaniu Krymu w 2014 r. Rosja przejęła kontrolę nad cieśniną, a następnie zbudowała nad nią most łączący półwysep z rosyjskim terytorium.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie