Tokio: 90-latka chce zostać wolontariuszką na paraolimpiadzie

Świat
Tokio: 90-latka chce zostać wolontariuszką na paraolimpiadzie
Flickr.com/quami77/CC BY-SA 2.0

Setsuko Takamizawa, 90-letnia mieszkanka Tokio, zaczęła naukę języka angielskiego, bo marzy, by zostać jedną z tzw. miejskich wolontariuszek podczas igrzysk i paraolimpiady w Tokio w 2020 r. Ostatnio organizatorzy informowali, że mają kłopoty z rekrutacją tego typu ochotników.

Języka angielskiego za pomocą smartfonu uczy Takamizawę dorosła wnuczka - podała strona BBC.

 

- Zapytałam się wnuczki, czy będą "cool", jeśli będą mogła pomagać w języku angielskim turystom i kibicom podczas igrzysk - powiedziała 90-latka z uśmiechem na twarzy.

 

Dodała, że podczas igrzysk w Tokio w 1964 była zbyt zajęta wychowaniem dzieci i pracą, by interesować się rywalizacją sportową i wolontariatem.

 

Organizatorzy IO i władze stolicy planują, że wolontariuszy miejskich będzie 30 tysięcy, ale jak do tej pory napłynęła tylko niewielka część zgłoszeń. Ich zdaniem będzie pomoc na lotniskach, na dworcach i w aglomeracji tokijskiej.

 

Podczas olimpiady ma pracować w sumie 110 tysięcy wolontariuszy, w tym 80 tysięcy ochotników bezpośrednio przy rywalizacji sportowej. Taki wolontariat cieszy się dużo większym zainteresowaniem niż miejski.

 

Rekrutacja do obydwu rozpoczęła się 26 września i ma potrwać do końca grudnia. Każdy z wolontariuszy w Tokio musi być pełnoletni w momencie rozpoczęcia igrzysk (24 lipca 2020) i mieć japońskie obywatelstwo lub wizę, która umożliwia mu pobyt w Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie określono maksymalnego wieku.

 

Igrzyska w Tokio rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia, zaś paraolimpiada potrwa od 25 sierpnia do 6 września 2020. 

 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie