Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na prezydenta Warszawy. "Czuję to zobowiązanie"

Polska

Rafał Trzaskowski został w czwartek na pierwszej sesji nowo wybranej Rady Warszawy zaprzysiężony na prezydenta m.st. Warszawy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni nowej kadencji. - Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans; miasto, które musi skoncentrować się na najsłabszych i będę te zobowiązania realizował dzień po dniu - zadeklarował tuż po zaprzysiężeniu nowy prezydent stolicy.

W czwartek radni zebrali się na pierwszej sesji w nowej kadencji Rady. Przybyli na nią m.in. ustępująca prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dotychczasowi wiceprezydenci - m.in. Renata Kaznowska i Michał Olszewski, parlamentarzyści i mieszkańcy. Trzaskowskiemu towarzyszą m.in. żona Małgorzata i przyjaciel, aktor Michał Żebrowski.

 

Na początku sesji ślubowanie złożyli radni, następnie Trzaskowski został zaprzysiężony na prezydenta stolicy.

 

- Dokładnie miesiąc temu mieszkańcy stolicy powierzyli mi urząd prezydenta Warszawy. To olbrzymi zaszczyt, ale oczywiście jeszcze większa odpowiedzialność. Decyzją warszawiaków tutaj, na tej sali, zaczyna się nowy etap w historii naszego miasta - powiedział Trzaskowski.

 

Przypomniał, że do październikowych wyborów szedł z zapowiedzią "mądrej kontynuacji, ale również zmiany i nowej jakości w zarządzaniu Warszawą". - Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans, wspierającą najsłabszych; miasto, które musi skoncentrować się na najsłabszych; miasto, w którym każda dzielnica jest sobie równa i każda dzielnica jest miejscem, w którym dobrze się mieszka; miejscem, które jest bezpieczne, otwarte na swoich mieszkańców - mówił nowy prezydent stolicy.

 

Zwrócił przy tym uwagę, że jego plan dla Warszawy poparło ponad pół miliona warszawianek i warszawiaków. - I to naprawdę zobowiązuje. Czuję to zobowiązanie. Chcę jasno powiedzieć, że to zobowiązanie będę realizował dzień po dniu - zadeklarował. Dodał, że program ten będzie realizował także dla tych, którzy nie oddali na niego głosu 21 października. 

 

- Jutro przedstawię grono swoich najbliższych współpracowników oraz powiem o zasadach współpracy w samym ratuszu i między ratuszem a dzielnicami, natomiast w poniedziałek zaprezentuję najważniejsze priorytety programowe i jak one będę realizowane w ciągu najbliższych miesięcy - powiedział Trzaskowski na czwartkowej konferencji prasowej, pytany, kiedy zamierza zaprezentować kandydatów na wiceprezydentów stolicy.

 

Gronkiewicz-Waltz: warszawiacy nie dadzą sobie odebrać Europy

 

Ustępująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz kończąc trzecią kadencję powiedziała, że "dziś mija 12 najważniejszych lat w moim życiu zawodowym". Podkreśliła, że Warszawa stała się europejską metropolią.

 

- Warszawiacy czują się pełnymi Europejczykami, dziś myśląc Europa, śmiało możemy mówić Warszawa, warszawiacy nie dadzą sobie odebrać Europy, jestem przekonana, że każda taka próba skończy się niepowodzeniem - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

 

Podkreśliła, że Warszawa to miasto wolnych ludzi. - Nikt nie zrobi z Warszawy Budapesztu, Istambułu czy Moskwy, wolność to fundament tego miasta, nie wolno go naruszać pod żadnym pozorem. Wolność i tolerancja - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

 

Zaznaczyła, że na straży tych wartości stoi praworządność. - Władza w demokracji nigdy nie jest władzą absolutną. Mam nadzieję, że te zasady, którym hołduje Warszawa, już niedługo zaczną znowu obowiązywać w całej Polsce - powiedziała ustępująca prezydent stolicy.

 

Gronkiewicz-Waltz zwracając się do Trzaskowskiego poradziła mu, żeby nigdy nie zapominał, że wybrali go mieszkańcy i oddali na niego ponad pół miliona głosów. - Lud Warszawy wskazał na ciebie - powiedziała do Trzaskowskiego.

 

Radni PiS "będą kontrolowali prezydenturę"

 

Szef klubu PiS Cezary Jurkiewicz pytany, jakiej prezydentury spodziewa się po Trzaskowskim odparł, że "spodziewa się prezydentury bardzo mocno kontrolowanej przez radych Prawa i Sprawiedliwości".

 

Podkreślił, że radni PiS tak zaangażują się w prace w komisjach, aby "autentycznie" mogli patrzeć władzom Warszawy na ręce.

 

Z kolei nowy radny PiS, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta powiedział, że tam, gdzie reprywatyzacja wpływa na los mieszkańców, na pewno będzie przenosił swoją wiedzę z komisji na radę miasta.

 

- Myślę, że jestem jedną z osób, która najlepiej zna program Rafała Trzaskowskiego, który złożył tak dużo obietnic, że warto, żeby ktoś pilnował realizacji tych obietnic i będę na tym niewątpliwe bardzo się skupiał - zapowiedział Kaleta.

 

Dodał, że zależy mu również na wspieraniu rozwoju inwestycyjnego Warszawy.

 

Kaleta poinformował, że pozostanie wiceprzewodniczącym komisji weryfikacyjnej; zapewnił, że nie ma konfliktu interesów między sprawowaniem tej funkcji i objęciem mandatu radnego.

 

Większość Koalicji Obywatelskiej

 

W najbliższej kadencji w 60-osobowej Radzie Warszawy samodzielną większość 40 radnych będzie miała Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska), 19 radnych - PiS; jeden mandat ma SLD Lewica Razem - radną została Monika Jaruzelska.

 

Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w Warszawie już w pierwszej turze. Otrzymał 56,67 proc. głosów i pokonał kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego, który otrzymał 28,53 proc.

las/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie