Trzaskowski: nie widzę potrzeby rewolucji w ratuszu, ale zmiany będą

Polska
Trzaskowski: nie widzę potrzeby rewolucji w ratuszu, ale zmiany będą
PAP/Paweł Supernak

- Nie widzę potrzeby rewolucji, ale widzę potrzebę poważnych zmian, zwłaszcza jeśli chodzi o strukturę ratusza, nakładające się kompetencje - powiedział w wywiadzie dla PAP zwycięzca wyborów prezydenckich w Warszawie Rafał Trzaskowski. Dodał, że pierwsze zmiany w ratuszu nastąpią szybko.

Trzaskowski, który wybory prezydenta Warszawy wygrał już w pierwszej turze i prawdopodobnie w drugiej połowie listopada obejmie swój urząd, przypomniał, że planuje audyt w stołecznym ratuszu.

 

- To jest przede wszystkim audyt wewnętrzny, który pozwoli mi podejmować decyzje o organizacji pracy w ratuszu. Dokładnie przyjrzę się temu, jak funkcjonuje ratusz i na tej podstawie będę podejmował decyzje, jak on powinien dalej działać w różnych obszarach - powiedział w czwartek nowo wybrany prezydent stolicy.

 

"Zmiany będą dokonywane stopniowo"

 

Podkreślił przy tym, że zmiany w stołecznym urzędzie miasta rozpoczną się od razu po objęciu przez niego funkcji prezydenta. - Zmiany w ratuszu zaczną się od razu, dlatego że mam swoje zdanie na temat tego, jak on funkcjonuje w różnych obszarach. Zmiany będą jednak dokonywane stopniowo - dodał Trzaskowski.

 

Zastrzegł przy tym, że nie widzi potrzeby dokonywania rewolucji w ratuszu, ale widzi potrzebę poważnych zmian, zwłaszcza jeśli chodzi o nakładające się kompetencje, o samą strukturę ratusza, jak również jeśli chodzi o relacje między ratuszem a dzielnicami Warszawy.

 

Pytany, którzy urzędnicy - w jego ocenie - zawiedli, odparł, że ma już pewne rozeznanie w tej sprawie, jednak - jak zaznaczył - za wcześnie by o tym mówić. - Poza tym urągałoby to wszelkim zasadom, gdyby ktokolwiek miał się dowiedzieć z prasy o swojej przyszłości. Najpierw wejdę do urzędu, porozmawiam z ludźmi, potem będę podejmował decyzje - powiedział Trzaskowski.

 

Nie chciał przy tym zdradzić, kto - poza Pawłem Rabiejem - zostanie jego zastępcą w ratuszu. - Nie będę o tym mówił na tym etapie, dlatego że najpierw chcę porozmawiać o programie. Przedstawimy w przyszłym tygodniu pierwsze propozycje, które będę realizował i dopiero w następnej kolejności będę mówił o przyszłych współpracownikach - dodał Trzaskowski.

 

Zadeklarował, że chce jak najszybciej wprowadzić program bezpłatnych żłobków w Warszawie, a także rozszerzyć program refundacji in vitro.

 

"Nie będę rozpoczynał prezydentury od wyburzenia czegokolwiek"

 

Trzaskowski odniósł się również do sprawy pomników Ofiar Tragedii Smoleńskiej i Lecha Kaczyńskiego. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej został odsłonięty na stołecznym pl. Piłsudskiego 10 kwietnia 2018 r., w 8. rocznicę katastrofy. Obecnie przy tym samym placu przed siedzibą Garnizonu Warszawa powstaje drugi pomnik - prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Trzaskowski wyraził ubolewanie, że oba monumenty powstały z pogwałceniem prawa. - Plac Piłsudskiego jest własnością miasta, a jego przejęcie odbyło się w sposób bezprawny. Ja na pewno nie będę rozpoczynał swej prezydentury od wyburzenia czegokolwiek. Myślę, że sami warszawiacy ocenią działania PiS, który wbrew miastu i jego wybranym w sposób demokratyczny władzom stawia tego typu pomniki - dodał polityk.

 

- Gdybyśmy się umówili, że koło Muzeum Powstania Warszawskiego będzie aleja Lecha Kaczyńskiego, a na nowo budowanym skwerze przed wejściem do muzeum będzie pomnik byłego prezydenta w bardzo reprezentacyjnym miejscu, to wydaje mi się, że wszyscy warszawiacy by się na to zgodzili - dodał zwycięzca wyborów prezydenckich w stolicy.

 

- Uważam, że takie rzeczy naprawdę można załatwiać w porozumieniu, a nie w konflikcie. PiS natomiast dąży do konfliktu i eskalowania go - ocenił.

 

Nie wykluczył przy tym, że być może kiedyś o przyszłości pomników zdecyduje referendum w Warszawie. - Mówiłem o tym, że jest kilka rzeczy, o które warto by było zapytać warszawiaków. Będziemy się nad tym zastanawiać i być może na tym się skończy - powiedział Trzaskowski.

 

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej Trzaskowski - kandydat Koalicji Obywatelskiej - w I turze wygrał wybory na prezydenta Warszawy, uzyskując 56,67 proc. głosów. Kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki otrzymał 28,53 proc. głosów.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie