Przedstawiciel Korei Płd. wybrany na szefa Interpolu. "Cios dla Rosji"

Świat
Przedstawiciel Korei Płd. wybrany na szefa Interpolu. "Cios dla Rosji"
AP

Przedstawiciel Korei Płd. Kim Dzong Jang został w środę wybrany na szefa Interpolu w głosowaniu 87. Zgromadzenia Ogólnego tej międzynarodowej organizacji policyjnej w Dubaju. Kadencja szefa Interpolu trwa dwa lata.

Wybór kandydata Korei Południowej "jest ciosem" dla Rosji, która forsowała na to stanowisko swojego przedstawiciela, dotychczasowego wiceszefa Interpolu Aleksandra Prokopczuka - przypomina agencja Associated Press. Krytycy Kremla zwracali uwagę, że generał Prokopczuk, przez wiele lat pracujący dla rosyjskich służb bezpieczeństwa, jest osobą z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

Poprzedni szef tej instytucji, Chińczyk Meng Hongwei, w październiku podał się do dymisji. W jego kraju poinformowano, że toczy się przeciwko niemu śledztwo w związku z podejrzeniem o przyjmowanie łapówek.

 

Moskwa "nie widzi powodów, by podważać te wyniki"

 

- Rosja przyjmuje wyniki wyborów szefa Interpolu i ubolewa z powodu niewybrania na to stanowisko Rosjanina Aleksandra Prokopczuka - ogłosił w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. - Moskwa nie widzi powodów, by podważać te wyniki - oświadczył.

 

Rzecznik dodał, że Kreml z żalem obserwował okoliczności wyborów szefa tej organizacji, które określił jako "warunki bezprecedensowych nacisków i ingerencji".

 

Obrońcy praw człowieka w Rosji zarzucili władzom w Moskwie wykorzystywanie mechanizmu czerwonych not Interpolu "w celu zatrzymywania i aresztowania ludzi, którzy opuścili kraj, by schronić się przed prześladowaniami politycznymi". Tzw. czerwona nota Interpolu jest informacją dla policji innych krajów, że poszukiwana osoba jest bardzo niebezpiecznym przestępcą.

 

Przeciwko wyborowi Prokopczuka wystąpiły m.in. USA, Ukraina, Litwa, Wielka Brytania.

mta/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie